İnsanların kalp hasarına tetra balıkları şifa olacak

İnsanların kalp hasarına tetra balıkları şifa olacak

Kainat eczanesinde her gün yeni ilaç formatları bulunuyor

Tatlı su balığı Meksika tetrasının, kalp hasarını onarma kabiliyetine sahip olduğu belirlendi. Bu da gelecekte insanlarda yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesini sağlayacak.

İngiliz Kalp Vakfı tarafından yapılan bir araştırmada, Meksika tetralarında bulunan 'lrrc10' geninin, balığın, kalp dokusunu onarma kabiliyetiyle ilişkisi tespit edildi. Bilim insanları, genin, Meksika tetralarında kalp hasarından sonra çok aktifleştiğini keşfettikten sonra kalp onarımı konusunda dikkate değer yeteneğe sahip bir diğer tür olan zebra balığı üzerinde çalışma yürüttü. Zebra balığında lrrc10 genini devre dışı bırakan bilim adamları, hayvanın artık kalbini iz bırakmadan onaramadığını gördü.

Ayrıntıları Cell Reports dergisinde yayımlanan çalışmanın, gelecekte kalp krizi sonucu kalp kası hasar görmüş hastalarda ilaçla ya da gen düzenlenmesiyle yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesine ışık tutması bekleniyor. Vakfın yöneticilerinden Prof. Metin Avkıran “Kalp yetmezliği oranları son 20 yılda çok az değişikliğe uğradı ve beklenen yaşam süresi, birçok kanserden daha kötü. Bu kötü durumun yol açtığı yıkımı hafifletmek için çığır açacak keşiflere son derece ihtiyaç var” dedi.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.