İngiltere'de aileler çocuklarının İslam'ı tanımasını istemiyor

İngiltere'de aileler çocuklarının İslam'ı tanımasını istemiyor

İngiltere'de okulların ders programlarına konan dini eğitimler dersinde sıra İslamiyet'e geldiğinde...

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- İngiltere'de son yıllarda okulların ders programına konan Dini Eğitimler programı, İngiltere'de yaşayan ailelerin çocuklarına farklı dinleri öğretmek ve toplumda dini önyargıların önüne geçmeyi amaçlıyor. 

Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma gösterdi ki, İngiliz aileler çocuklarının İslamiyet'i tanımasını engellemek için onları Dini Eğitimler dersinden çekiyor. 

Liverpool Hope Üniversitesi'nin okul müdürleri ile ortaklaşa yaptığı çalışmaya göre, İngiltere'deki her 10 aileden 4'ü tamamen Irkçılığa ve İslam düşmanlığına dayanan sebeplerden ötürü çocuklarının İslam dersine girmesine istemiyor.

Katılımcı bir okul müdürü, çocuklara camiye bir ziyaret ile İslamiyet'i tanıtmayı düşündüğünde aldığı cevaplardan şok olduğunu söyledi. Müdüre göre bu tablolar tamamen Irkçılık ile bağlantılı. Fakat pek çok veli ırkçılık yaptığının bilincinde bile olamıyor.

Ortaya çıkan bu tabloda İslam karşıtı kurum ve birliklerin de payı yüksek. Geçtiğimiz aylarda 300 ebeveynin imzasını alan  İngiliz Savunma Birliği ve İngiliz Ulusal Partisi, ebeveynleri çocuklarını bu derslerden uzak tutmaya çağırdı.

inews'in haberine göre İngiltere'de veliler yasal olarak çocuklarını bu derslerden çekme hakkına sahiptir. Fakat İngiltere'de dini çatışmaların önüne geçmek isteyen kurumlar hükümetten bu derslerden çekilme şartlarını ağırlaştırmalarını talep ediyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.