1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. İngiltere Müslümanlarını ayağa kaldıran başörtü sorusu
İngiltere Müslümanlarını ayağa kaldıran başörtü sorusu

İngiltere Müslümanlarını ayağa kaldıran başörtü sorusu

Rezalet ve çağ dışı...

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- İngiltere'deki 800'e yakın özel ve devlet okulları üzerinde yapılacak yeni çalışma tartışmaların odağına oturdu. Eğitim Bakanlığının onayı ile özel bir kuruluş tarafından yaptırılacak yeni ankette, Müslüman okullar dahil olmak üzere İngiltere'deki ilkokulda okuyan Müslüman kızların neden başörtüsü taktığı müffetişler tarafından bizzat kendilerine sorulacak.

Rezalet ve çağ dışı olarak yorumlanan anket geçtiğimiz hafta tasarlandı ve yapılacağı açıklandı. Ön araştırma sonuçlarına göre İngiltere'deki 800 ilkokuldan yüzde 18'i üniforması içinde başörtüsü de kabul ediyor (isteğe bağlı olarak). Bunların pek çoğu Müslüman okullar. 

Ulusal Seküler Topluluk adlı kuruluşun yaptığı çirkin çalışmada 27'si ilkokul olmak üzere 42 Müslüman okulunun ise başörtüyü zorunlu tuttuğu söylendi.

Anketin en çirkin kısmı ise müffetişler tarafından kız çocuklarına sorulacak olan; "Neden başörtüsü takıyorsun?" sorusu oldu. Bu soru İngiltere Müslümanlarını ayağa kaldırdı. Ankette ayrıca sonuçlar ile ilgili çirkin bir çarpıtma da yapıldı. Henüz ortada bir cevap bile yokken, kuruluş Müslüman kızların başlarının aileleri tarafından zorla kapatıldığını ilan etti.

İndependent'in haberine göre okulların baş müfettişi Amanda Spielman konu ile ilgili; "Okullarda çocukların başörtüsüne zorlanması İngiliz değerleri ile çelişiyor" açıklaması ile tartışmaların büyümesine neden oldu. İngiltere'deki Müslüman okulların konuya itiraz eden bir dilekçeyi önümüzdeki günlerde yazması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.