1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. İngilizlerin Müslümanlar hakkındaki en büyük yanlışı
İngilizlerin Müslümanlar hakkındaki en büyük yanlışı

İngilizlerin Müslümanlar hakkındaki en büyük yanlışı

Huffington Post'un Müslüman yazarı Rabbil Sıkdar, İngiltere üzerinden batının da sıkça düştüğü yanlışı değerlendirdi

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- İngiltere'de sıklıkla 'Müslüman topluluk' hakkında konuşulduğunu belirten Rabbil, "ülkede dağınık halde yaşayan ve sayıları milyonları bulan Müslüman gruplar konusunda algılar hep aynıdır; "hepsi aynı düşünür, aynı konuşur, aynı görünür ve aynı giyinir" dedi. Yazısını şöyle sürdürdü:

İngiltere'nin kanayan yarısı, Müslümanlara tek bir fabrika ürünü gibi bakmak. Sünniyi Şii Müslümandan ayıran farklılıkları göz ardı ediliyor. Bangladeşli, Pakistanlı, Araplar, Nijeryalılar ve Somalililer arasındaki kültürel farklar görmezden geliniyor. Aynı zamanda, İngiliz Müslümanların da Müslüman olduktan sonra doğrudan bu genellemeye tabi tutulduğu görülüyor.

4 Mayıs 1978'de, Altab Ali adında bir Bangladeşli tekstil işçisi eve dönerken beyaz bir ırkçı çete tarafından öldürülmüştü. Bugün, ona adını veren bir park var ve her yıl topluluk onu hatırlıyor ve anıyor. Hala onlarca seksenli ve doksanlı yaşlarında kişi yaşamlarını karakterize eden faşist haydutlara karşı sokaklarda mücadele veriyor.

Bangladeşli topluluk yıllarca, Oswald Mosley'in 1930'taki şiddeti orada yaşayan Yahudi cemaatine kışkırttığında, sokakları dolaşarak, tehdit ederek onlara saldıran ırkçı beyaz çeteler korkusuyla yaşıyordu.

Fakat böyle tablolara rağmen İngiltere halen Müslümanları, "oturup bütün gün terörizm planları yapan sakallı ve cübbeli adamlar" olarak görmekten geri kalmıyor.

Örneğin Doğu Londra Camisi ve Tuğla Lane Camii, dini cazibe merkezi olmanın yanı sıra tam bir kültür merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Tarihsel olarak Doğu Londra Cami, Ortadoğu ve Pakistan tarafından desteklenirken, Tuğla Lane Cami'nin kökleri Bangladeş'e kadar uzanır ve bu nedenle Doğu Londra Camisi'nin genelde olmadığı şekilde kültürel geleneklere ve festivallere sahiptir.

Yazara göre elbette bu tablolar son yıllarda genç Müslüman nesil ile biraz değişse de, İngiltere'nin bütünleyici ve ırkçı yaklaşımını hak etmeyecek derecede farklı kültür, görüş, inanç ve düşünce sahibi Müslüman İngiltere'yi süslüyor. Pek çoğunun giyinişi, görünümü ve yaşamı birbirinden farklı. Fakat İngiltere özelinde batı dünyası, konu Müslüman olduğunda tek bir profil çizmekten geri kalmıyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum