'İmamlar gelmesin' diyen Fransa Başbakanı DEAŞ'a mı çalışıyor?

'İmamlar gelmesin' diyen Fransa Başbakanı DEAŞ'a mı çalışıyor?

Cezayir, Fas ve Fransa arasındaki üçlü anlaşma nedeniyle her yıl Ramazan Ayı'nda bu iki ülkeden 300 kadar imam her yıl Fransa'ya geliyor

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- 2018 yılında da bu gelenek bozulmayacak ve Cezayir ve Fas'tan 300 imam Fransa'ya gelecek. Ramazan boyunca Fransa'da kalacak olan 300 imam, farklı camilerde ve merkezlerde Müslümanlara liderlik ve imamlık yapacak.

Fakat bu yıl ilk itiraz doğrudan Fransa Başbakanı Manuel Valls'tan geldi. Valls uzun zamandır anlaşmanın en önemli eleştirmenlerinden biri. Valls; "Anlaşmanın Fransa'nın laik düşüncesi ile uymadığı" gerekçesi ile iptalini savundu.

Cezayir ve Fas dışında, Türkiye ve Tunus da Ramazan için ülkeye imam gönderen ülkeler arasında yer alıyor. Bu projenin ve anlaşmaların amacı ise, Fransa'daki Müslümanların terör örgütlerine kanmasını engelleyici eğitimler verip, doğru bir şekilde liderlik edebilmek.

Fransa'da 2 bin 500 cami veya mescit var ancak imamların çoğu gönüllü. Bunların bir kısmı ise 'tecvid'ten habersiz olduğu için Ramazan boyunca büyük bir imam ihtiyacı olıyor. Ayrıca DEAŞ, El Kaide gibi terör örgütlerinin Fransa'da yoğun faaliyetler göstermesi nedeniyle, Ramazan'da gelecek olan 300 imamın önemi daha da artıyor.

Middle East Monitor'un haberine göre, Fransa Camileri Birliği (UMF) Başkanı Muhammed Moussaoui, Fransa Başbakanı'nın yaklaşımını eleştiren ilk isim oldu. Moussaoui, konu ile ilgili açıklamasında; "Neden yabancı imamların gelişi aniden sorun olarak görülmeye başlandı? Tartışmalar beklenmedik ve anlamsız. Sanırım siyasilerimiz durumun ciddiyetinin farkında değil. Fransa'da terörle mücadele için 300 imamın gelişi büyük önem taşıyor. Ayrıca Fransa'da ibadetle geçireceğimiz Ramazan ayı boyunca imamlara ihtiyacımız olacak" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum