Horlamaya çözüm bulundu

Horlamaya çözüm bulundu

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, bölgede ilk kez "Da Vinci" robotik cerrahi sistemiyle dil kökü küçültülen hastanın horlama sorunu çözüldü.

A+A-

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan robotik cerrahi sistemleri, daha ince ve küçük cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarıyla kullanılmaya başlandı.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Operatörü Dr. Ozan Kuduban ve ekibi, ismi açıklanmayan 34 yaşındaki bir hastanın "Da Vinci" robotik cerrahi sistemiyle dil kökünü küçültüp horlama sorununu ortadan kaldırdı.

Kuduban, yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu'da ilk kez gerçekleştirilen ameliyatın başarıyla sonuçlandırıldığını söyledi.

Uyku sırasında nefes durması, gün içinde sürekli uyuma isteği şikayetiyle hastaneye başvuran hastada ileri derecede uyku apnesi tespit edildiğini aktaran Kuduban, "Doğu Anadolu'da ilk kez bu alanda Da Vinci robotik cerrahi kullanarak ameliyat etmeye karar verdik. Robotik cerrahi, uyku apnesinin önemli nedenlerinden biri olan dil kökü büyüklüğünü küçültme işleminde kullanıldı" diye konuştu.
Yapılan uyku cerrahi tedavi sayesinde yumuşak damağın yukarı seviyeye asıldığını ve böylelikle yutak bölgesinin dikeysel genişliğinin artırıldığını belirten Kuduban, şöyle devam etti:
"Hacmi küçültülen dil kökü nedeniyle ön-arka çapta belirgin bir rahatlama ve genişleme sağlandı. Böylelikle uyku sırasında yutak bölgesinin daralması ve kapanmasına engel olarak apne nöbetlerinin önüne geçildi. Ağız ve gırtlak bölgelerinde bulunan hastalıklar bu robotik cerrahi sayesinde başarılı bir şekilde alındı."

Bu ameliyat insan eliyle zor

KBB'de robotik cerrahi kullanımının, robotun kullanıldığı diğer alanlara göre farklılık gösterdiğini anlatan Kuduban, "Bu ameliyatı insan eli yapamaz. O nedenle beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı, enstrümanların üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirdik. Hassas bölgelerde hekimin el titremesi birtakım zorluklara neren olmaktadır. Da Vinci robotik cerrahi sisteminin KBB'de kullanılması bu tür riskleri de ortadan kaldırmıştır. Robotun kollarının titremesi gibi bir ihtimal yok" ifadelerini kullandı.

Vücutta kesik izi olmuyor

Kuduban, yapılan ameliyatlarda hastanın vücuduna kesi izi olmadığını dile getirerek, "Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile operasyon bölgesine ağızdan ulaşılmaktadır. Böylece kesi izinin vücutta kalması gibi bir sorunda net olarak ortadan kalkmıştır. Bahsi geçen bölgelerde, sinirler ve damarlar yoğun bulunmaktadır. KBB'de robotik cerrahi kullanımı ile ameliyatlar daha hassas olarak gerçekleştirilmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
Kuduban, ameliyatını ardından hastaya yapılan tetkik ve incelemelerde hiçbir sıkıntısının kalmadığını ve bundan sonra uygun bulunan vakalar üzerinde ameliyatların devam edeceğini sözlerine ekledi.

AA

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.