1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Hong Kong'un ilk Camisi için son adımlar
Hong Kong'un ilk Camisi için son adımlar

Hong Kong'un ilk Camisi için son adımlar

Çin'e bağlı olan ve dünya ticaretinin merkez bölgesi konumunda olan Hong Kong'ta Müslüman nüfusu büyük bir artış gösteriyor.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Hong Kong'ta günden güne artan Müslüman nüfusa rağmen bölgede hala bir cami bulunmaması, bölgedeki Müslüman kurumu harekete geçirdi.

Hong Kong Birleşik Müslüman Derneği, Hong Kong'ta ilk camiyi yapmak için uzun zamandır bağış yoluyla birikim yapıyordu. Derneğin onursal başkanı Nadia Castro, birikimlerin son aşamaya geldiğini ve cami için emin adımlarla harekete geçmek üzere olduklarını belirtti.

Dernek, bu yıl içinde 10 milyon HKY Doları (1.27 milyon ABD Doları) toplamaya çalışmıştı. Bölgenin Müslüman nüfusun büyüdüğü ve hiçbir caminin bulunmadığı Hong Kong'ta cami yapımı için gereken rakama ulaşmak üzereler.

Castro, "Göçmenlerin ve Hong Kong'daki daha fazla Müslümanların akınıyla, sadece dini nedenlerle değil, aynı zamanda sosyal nedenlerle de bir toplanma yeri olması gerçekten gerekli. Hizmet odaklı bir kurumuz. Hong Kong'daki Müslüman toplumun uzun süredir yer aldığı okullar, yaşlı evleri gibi hizmetlerimiz var. Bu yüzden bu proje önemli. Sadece bir cami değil, aynı zamanda bir sosyal merkez yapacağız" dedi.

Hong Kong'ta 300 bin kadar Müslüman var. Bu nüfusun büyük bölümünü Pakistan, Hindistan ve Malezya'dan gelen Müslümanlar oluşturuyor. Etnik Çinli Müslüman sayısı ise 40 bin.

Hong Kong genelinde 5 kalıcı, bir geçici mescit bulunuyor. Bu mescitler derme çatma ve bakımsız. Bu nedenle Hong Kong'ta büyük bir cami yapılması şart. 2009 yılında bu bölgede bir Cami yapımını finanse etme sözü veren Suudi Arabistan, bu sözünde durmadı ve azalan gelirlerini bahane gösterip vazgeçti.

scmp'nin haberine göre, bölgede yapılacak bir cami ve 200 yataklı sosyal merkez için ilk hesaplamalarda 40 milyon ABD Doları gerekiyordu. Fakat bölgedeki pek çok inşaat şirketi, Müslümanlara destek vermek için maliyetleri düşürme sözü verdi. Yine de Müslümanların elindeki 10 milyon dolar şimdilik yetmiyor. Bu nedenle bağış toplama işleri devam ediyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.