1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Hıristiyanlar masrafları nedeniyle dinlerinden uzaklaşıyor
Hıristiyanlar masrafları nedeniyle dinlerinden uzaklaşıyor

Hıristiyanlar masrafları nedeniyle dinlerinden uzaklaşıyor

ABD'de üç ilahi din mensubu kişiler üzerinde yapılan anketin ilginç sonuçları... Müslümanlar da...

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Amerika Birleşik Devletleri'nde dinin yaşam üzerindeki etkisi artıyor. Fakat bu etki Hristiyanlarda bazen ters yöne sapabiliyor. LendEDU adlı bir kuruluşun yaptığı ankete göre, Hristiyanların dinlerini çok masraflı bulması nedeniyle dinlerinden uzaklaştığı fark ediliyor.

Araştırma için üç ilahi kaynaklı din mensubu olan 1000 kişi bulunmuş ve üzerlerinde anket çalışması yapılmış. Araştırmada ilk çeken sonuç, üç din mensubunun da dinlerinin gelişimi ve yaşanması için belirli bir miktar da olsa harcama yaptıkları oldu.

Fakat Hristiyanlar, özellikle kendi dini liderleri tarafından maddi olarak bağış yapmaları için baskı gördüklerini belirtiyor. Maddi baskı altında olduklarını söyleyen Hristiyanların oranı yüzde 24 iken, Müslümanlarda bu oran yüzde 3'te kalmış. 

Araştırmacılar, bu baskı nedeniyle pek çok Hıristiyanın kendi dininden uzaklaştığını da belirtiyor. Ankete göre, araştırmaya katılan Hıristiyanların yüzde 22'si, finansal baskı nedeniyle artık dinlerinin gereklerini yerine getirmiyor, toplu ibadetlere katılmıyor. Hatta aynı kişilerin yüzde 19'u, bu baskılar nedeniyle dinini değiştirmeyi bile düşünüyor.

2000 yılı sonrası doğumlu Hristiyan gençlerde bu oran yüzde 24' çıkıyor. Maddi baskı nedeniyle dinini değiştirmeyi düşünen genç Hristiyanların oranı yüzde 20'leri bulmuş durumda.

Patheos'un haberine göre Hristiyanlık harici diğer iki ilahi din mensuplarının ise böyle bir endişesi dahi olmadığı ortaya çıkıyor. Fakat özellikle ABD'de, bir Hıristiyan, dini için aylık ortalama 2 bin dolar harcıyor. Bu rakamın bu derece büyük olması ve kiliselerin insanları bağışa zorlaması, ülke vatandaşlarını Hıristiyanlıktan kaçırıyor. Pek çok vatandaş, dini liderlerinin paradan önce manevi açığı kapatması gerektiğini ifade ediyor. 

UYARI: Risale Haber'de yayınlanan özel haberlerimizi alıntılarken lütfen aktif link ekleyerek kaynak belirtiniz!

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum