Hindistan'ın küçük köyü üç dini grubun çatışmasını bitirecek gibi

Hindistan'ın küçük köyü üç dini grubun çatışmasını bitirecek gibi

Hindistan başta olmak üzere Asya'nın bir çok bölgesinde Budistler, Sihler ve Müslümanlar arasında gerilim ve zaman zaman çatışma yaşanıyor. Fakat bir köy bu gidişatı tersine çevirmek istiyor.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Hindistan'ın Pencap Eyaletinde bulunan Moom köyünde Budistler, Sihler ve Müslümanlar bir arada yaşıyor. Köye geçtiğimiz aylarda bir Budist tapınağı inşa edildi. Kısa sürede biten tapınağın ardından, henüz ibadet yeri olmayan Müslümanlar kısıtlı imkan ve kişi sayısı ile cami yapımına başladı.

Bölge Hindularının lideri Nazım "Raja" Han, Budist tapınağının yapımına yardım eden Müslümanlar görmüştü. Bunun karşılığı olarak bölgedeki Budistleri, Müslümanların cami yapımına davet etti.

Köydeki 400 kadar Müslüman, köyün en fakir kesimini temsil ediyor. Fakat 400 kadar Hindu ile 4 bin Sih'in ekonmik durumları Müslümanlara göre iyi. 

Köyde cami yapımı için arazi satın alacak parası bulunmayan Müslümanlara, köydeki ekonomik durumu iyi olan Hindu ve Sihlerden ilk yardım geldi. Bu kapsamda cami yapımı için Müslümanlara ücretsiz arazi tahsis edildi.

Hinduların önde gelen bir başka ismi Purshottam Lal konu ile ilgili; "Köydeki tüm dini kesimlerin bir ibadethanesi vardı. Fakat Müslümanların imkan yetersizliği, onların bir Cami yapmasına engel oluyordu. Bu bize haksızlık gibi geldi. Elimizden gelen yardımı yapmaya başladık. Çünkü zamanında tüm ibadethanelerimizin yapımında onlar bizimle çalıştı" ifadelerini kullandı.

Arazinin tahsis edilmesinin ardından Hindular caminin inşasında Müslümanlar ile birlikte çalışmak ve Müslümanlara olan vefa borçlarını ödemek için harekete geçti. Köydeki zengin Sihler ise maddi yardım sağlayacaklar.

BBC'nin haberine göre üç dini grubun ortak çalışması, Asya'da üç dini grup içinde süren çatışmalar ve gerginliğin azaltılması için bir örnek olmaya aday gibi görünüyor. Uzak Doğu'nun pek çok yerinde Müslümanlar zulüm görmeye devam ediyor. Özellikle Myanmar gibi yerlerde Budist çeteler Müslümanlara çeşitli işkenceler yapıyor. Fakat Hindistan'daki Moom köyünde ileriye dönük bir adım atılmış durumda.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.