Hindistan Müslümanları tarihi mescitlerinin kurtarılmasını istiyor

Hindistan Müslümanları tarihi mescitlerinin kurtarılmasını istiyor

Mescidin onarılması için 18 aylık bir süre vermişti. Fakat mescidin durumu kritik ve 8 ayı bile olmayabilir

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Hindistan'ın Haydarabad kentinde bulunan eski yapılar arasındaki 400 yıllık Mekke Mescidi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu yıkılma tehdidi bölge Müslümanlarını kahrediyor. Ramazan'a giderek yaklaştığımız şu günlerde hala kullanımda olan Haydarabad Mekke Mescidi, bakımsızlık nedeniyle çürüyor.

Hindistan'da bulunan Müslüman bir kuruluş olan Wakf Enstitüsü'nün bir aktivisti, yıkılmaya yüz tutmuş olan Mekke Mescidi ile ilgili şunları söylüyor: “Ne yazık ki, mescidimiz uzun bir süredir kötü durumda ve hükümet yetkililerinin mescidin onarımını ve yenilenmesini nasıl ihmal ettikleri konusunda son derece mutsuzuz.” 

Mescid, geçtiğimiz Ocak ayında Hindistan hükümetinin görevlendirdiği bir kaç yetkili tarafından kontrol edilmiş, yetkililer raporlarında caminin onarım görmesi gerektiğinden bahsetmişti. Hint Hükümeti ilk zamanlar bir kaç göstermelik onarım çalışmasına girmişti. Fakat bu onarım hızı çok yavaştı ve bir süre sonra tamamen durdu. Mekke Mescidi Mart ayının ortasından beri yıkılmaya terk edilmiş durumda.

Mescidin en büyük problemi ana çatıdan su sızması. Hindistan gibi yağışı muson döneminde bol alan bir ülkede bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Çatıdan sızan su duvarları tamamen mahvediyor. Wakf Enstitüsü bunun yakın zamanda çökmeye yol açacağına dikkat çekiyor.

Mescidin bir diğer sorunu ise bir tuvaleti bulunmaması. Mescidin sadece abdest bölümü bulunuyor, bu bölümün bile bazen suları akmıyor.

Mekke Mescidi'nin ana sorumlusu Khadeer Siddiqui ise; "Hükümetin konuya acil eğilmesi gerekiyor. Mescidin ihtiyaç duyduğu malzemeleri alacak yerimiz yok. Bu sorunlar için tek tek biz uğraşsak restorasyon yıllarca sürer."

Times of india'nın haberine göre, hükümet Ocak'ta yaptığı incelemelerin ardından mescidin onarılması için 18 aylık bir süre vermişti. Fakat mescidin durumu kritik ve 8 ayı bile olmayabilir.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.