Hiçbir hastalık bu kadar hızlı ve istikrarlı artmadı

Hiçbir hastalık bu kadar hızlı ve istikrarlı artmadı

Op.Dr. Sayın, "Yüzyıl önce dünya nüfusunun yüzde 3'ünü etkileyen bu hastalık, şu anda yüzde 20'li seviyelere geldi" dedi

A+A-

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın, çağın hastalığı olan obezitenin hızlı ve istikrarlı bir artış gösterdiğini söyledi.

Şişmanlığın vücudu doğrudan ve dolaylı yoldan etkilediğini belirten Op. Dr. Sayın, obezitenin diğer rahatsızlıklara da zemin hazırladığını, en çok eklem, damar ve kalp rahatsızlıklarıyla şeker hastalığına sebebiyet verdiğini söyledi.

Çağın gereği olarak insanların artık daha az hareket etmeye, daha fazla kalorili ürün tüketmeye başladığını ifade eden Op. Dr. Sayın, "Yağlı gıdalar, fastfood tarzı beslenmenin artması sebebiyle insanlar bol kalori alıyor. Ayrıca her tarafa araçlarla ulaşır olduk. Asansörler, yürüyen merdivenler ve otomobiller kalori yakmamızı azalttı. Bu sebeple obezite toplum içinde yaygınlaşmaya başladı. Yüzyıl önce dünya nüfusunun yüzde 3'ünü etkileyen bu hastalık, şu anda yüzde 20'li seviyelere geldi. Yarım yıl sonra ise bu rakam yüzde 40'lara ulaşacaktır. Ayrıca bu rakam gelişmiş ülkelerde toplumun yüzde 60'ını etkileyecektir. Hiçbir hastalık bu denli hızlı ve istikrarlı bir artış göstermemektedir" dedi.

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.