Her yıl 1,4 milyon kişi ölüyor

Her yıl 1,4 milyon kişi ölüyor

Her yıl dünyada 1,4 milyon kişi önlenebilir bir hastalık olan hepatit hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir

A+A-

Her yıl dünyada 1,4 milyon kişinin önlenebilir bir hastalık olan hepatit nedeniyle hayatını kaybettiği; hastalıktan korunma yolları hakkında farkındalık arttırılarak her gün 4 bin kişinin kurtarılabildiği belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, "28 Temmuz Dünya Hepatit Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında sarılık olarak bilinen çeşitli virüslerin neden olduğu karaciğer iltihabının "Hepatit" olarak adlandırıldığına işaret etti.

Tip A, B, C, D ve E olarak adlandırılan beş ana hepatit virüsü bulunduğuna dikkati çeken Akın, bu virüslerin salgınlara ve ölüme yol açtığını bildirdi. Akın, tüm hepatit virüslerinin karaciğer iltihabına yol açabildiğini ancak B ve C tipi hepatit virüsünün hayat boyu süren kronik enfeksiyona, kimi zaman da ölümcül karaciğer iltihabına neden olabildiğini vurguladı.
Akın, Hepatit B ve C'nin, karaciğer kanseri ve sirozun en önemli nedenleri arasında yer aldığını belirterek, tüm karaciğer kanserlerinin yüzde 75'inin de bu virüsler nedeniyle oluştuğunun tahmin edildiğini ifade etti.

Akın, küçük yaşta hastalığın bulaşmasının ileri yaşlardaki seyrini de etkilediğine değinerek, şöyle devam etti:

"Özellikle bebek ve çocukluk döneminde Hepatit B veya C bulaşması, ileri yaşlarda siroz, karaciğer kanseri ve kronik karaciğer iltihabı gelişmesini çok fazla artırmaktadır. Dört yüz milyon hepatit virüsü ile enfekte kişi vardır. Her yıl dünya 1,4 milyon kişi önlenebilir bir hastalık olan hepatit hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Hepatit hastalığından korunma yolları hakkında farkındalık arttırılarak bu hastalık ortadan kaldırılabilir ve her gün 4 bin hayat kurtarılabilir.
Dünyada 240 milyon insanda kronik Hepatit B mikrobu bulunmaktadır ve her yıl 780 bin kişi hepatit B nedeniyle yaşamını kaybetmektedir."
Korunmada aşı önemli

Akın, Hepatit B virüsünün, "ortak enjektör kullanılması, kan nakli, korunmasız cinsel ilişki, gebe kadından bebeğine bulaşma, kirli (mikroplu) aletlerle yapılan girişimler" ile bulaşabildiğini ifade etti.
B tipi sarılık hastalığından korunmanın en etkili yolunun aşı olduğuna işaret eden Akın, şunları kaydetti:

"Aşı takvimine uygun olarak toplam üç doz Hepatit B aşısı yapılırsa hayatın sonuna kadar hastalığa karşı korunma sağlanabilir. Ülkemizde bu aşı devlete ait tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Ayrıca dünyada Hepatit C virüsü ile enfekte kişilerin yaklaşık sayısı 150 milyon civarındadır ve her yıl yaklaşık 500 bin kişi hepatit C ile ilişkili karaciğer hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. C tipi sarılık hastalığı, kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölüme neden olabilir."

Kaynak : AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.