1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her bel fıtığı, ameliyat gerektirmez
Her bel fıtığı, ameliyat gerektirmez

Her bel fıtığı, ameliyat gerektirmez

Uzmanlar, bel fıtığı teşhisi konulan her hastanın ameliyat olmasının gerekmediğini söyledi.

A+A-

Bel fıtığı hastalığına yakalanan insanların ameliyatı ilk tercih olarak kullandığını ve bunun gerekmediğini ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahi Uzm. Op. Dr. Cemali Şahin, çoğu hastanın dinlenme, fizik tedavi uygulamaları gibi cerrahi olmayan seçeneklerle bel fıtığını hafifletebildiğini kaydetti.
Ameliyatın, sinirlerde baskıya bağlı bacaklarda güçsüzlük ya da istemli idrar yapamama ve omurgada anormal hareketlilik olması durumunda gerektiğini dile getiren Op.Dr.Şahin, "Bel fıtığının en önemli belirtileri bel ve bacakta başlayan ağrılardır. Bel fıtığı ağrısı belden başlayıp bir elektrik akımı gibi kesintisiz bacağa yayılır.
Uyuşmanın da eşlik ettiği bu ağrı genellikle tek taraflıdır ancak taraf değiştirdiği veya iki tarafta da hissedildiği görülebilir. Kuvvet kaybı gibi nörolojik bulgular olmamasına rağmen uzun süren ağrılar hastaların yaşam kalitesini etkiliyorsa cerrahi girişim kaçınılmazdır. Cerrahi işlemin amacı fıtıklaşmış bir diskin ağrı ve güçsüzlük belirtilerine neden olacak şekilde sinirler üzerine baskı yapmasını ve rahatsızlık evresini durdurmaktır" dedi.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.