1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz gribine dikkat!
Göz gribine dikkat!

Göz gribine dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikte kızaran ve sulanan gözler, şişen göz kapakları gibi şikayetler arttı

A+A-
Adenovirüs göz enfeksiyonu, halk arasındaki ismiyle 'göz gribi'nin özellikle içinde bulunduğumuz Haziran ayında görülme oranı hızla artıyor. Virüs, sıcak havanın etkisiyle hızla çoğalıyor ve kişiden kişiye geçiyor. Yeni doğan bir bebekte dahi görülebilen göz gribinin tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor.  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi, sıcak havalarda hızla yayılan göz gribi ve tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
 
GÖRME SORUNLARINA NEDEN OLABİLİYOR
 
Göz gribinin iki ayrı evresi bulunuyor. İlk safhasında göz kapakları şişiyor, gözler kızarıyor, sulanıyor ve ciddi anlamda kaşıntı oluşuyor. Hastalığın hızla yayıldığı bu evre yaklaşık 3-4 hafta sürüyor. Bazı hastalarda virüs, kulak önünde ağrılı bezelere de neden olabiliyor. Bulaşma riskinin azaldığı ikinci evrede ise virüs gözün saydam tabakasını tutuyor ve görme sorunları yaşanıyor.
 
Göz gribi, alerji ile sıklıkla karıştırılıyor. Bu iki hastalığın ayrımındaki en önemli nokta göz alerjileri her iki gözde aynı anda oluşuyor, göz gribinde ise hastalık bir gözden diğerine bulaşıyor. Ayrıca hasta bireylerin etrafında gözleri kızarık başka birinin olması da göz gribi tanısını güçlendiriyor.
 
GÖZ GRİBİ SICAKLA BİRLİKTE HIZLA YAYILIYOR
 
Haziran ayında göz gribi vakalarında büyük artış yaşanıyor. Kış aylarında hiçbir adenovirüs göz enfeksiyonu görülmezken, yaz aylarında göz gribine yakalananların sayısı hızla artıyor. Özellikle hava değişiminin yaşandığı bu günlerde gribe neden olan adenovirüs çevrede hızla yayılıyor. Üstelik her yıl farklı bir tür adenovirüs yaygın hale gelebiliyor.
 
GÖZ GRİBİNİZ VARSA TOKALAŞMAKTAN BİLE UZAK DURUN
 
Göz gribinin oluşmasını engellemek için yapılması gereken en önemli iş hastalığın yayılımını engellemek. Bu nedenle hastaların ellerini sıklıkla yıkamaları gerekiyor. Hasta bireylerin aynı ortamda yaşadığı kişilerle odasını ve el yüz havlusu gibi ortak kullanım eşyalarını ayırmaları, bulunduğu kapalı ortamları sık sık havalandırmaları, tokalaşma, öpüşme gibi davranışlardan kaçınmaları hastalığın bulaşmasını büyük ölçüde önlüyor.
 
TEDAVİDE İLAÇLAR VE SOĞUK KOMPRES ETKİLİ
 
Göz gribi teşhisinin ardından ikincil gelişebilecek bakteriyel enfeksiyonu ve kliniği ağır geçirmeyi önlemek adına topikal bir antibiyotik kullanılıyor. Ayrıca hastalığın belirtilerini hafif geçirmek adına da soğuk kompres suni gözyaşları sistemik analjezikler gibi ek tedaviler de hekim tarafından önerildiği takdirde kullanılabiliyor.
Yaz aylarında kendini havuzun serin sularına bırakanlar dikkat! Temizliği iyi yapılmamış havuzlara giren enfekte kişiler de, bu virüsün hızla yayılmasını sağlıyor. Bu hastalık deniz ve havuz sezonunun başladığı yaz başlarında daha sık gözlendiği için özellikle iyi temizlenmeyen toplu havuzlarda göz gribi hızla yayılıyor. Bu nedenle klorlanması düzgün yapılan havuzlara koruyucu gözlükler ile girilmesi hastalıktan korunma adına büyük bir önem taşıyor.
 
Habertürk 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.