1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Geçmeyen ses kısıklığına dikkat!
Geçmeyen ses kısıklığına dikkat!

Geçmeyen ses kısıklığına dikkat!

Üç haftadan daha uzun süren ses kısıklığı ya da boyun ağrısı şikayetleri baş ve boyun kanserinin habercisi olabileceği belirtildi.

A+A-
Tümörlerin vücutta yayılmasının genellikle lenf sistemiyle olduğunu belirten Prof. Dr. Harun Doğru, “Vücudun lenf sisteminin üçte birinden fazlası boyunda bulunuyor. Bundan dolayı bir akciğer hatta böbrek tümörünün bile boyunda yayılımı sonucu bir kitle tümör oluşabilir. Ancak baş ve boyun kanserinin nedeni diğer kanser türlerinde de olduğu gibi tam olarak belli değil. Tedavide kanserli bölgeye göre farklı yöntemler izlenmektedir” diye konuştu.
 
Boyundaki üç çift büyük tükürük bezinde tümör görülebilir
Gırtlak kanserinin toplumda en sık görülen baş ve boyun kanseri türü olduğuna vurgu yapan Prof.Dr. Doğru, “Nefes borusunun girişinde, ses telleriyle nefes borusunun kapak kısmında görülen tümörleri kapsıyor. Boyunda en sık yayıldıkları yerde lenf sistemi boyunda kitle yapıyor. Bunun dışında boyunda bulunan üç çift büyük tükürük bezinde de tümör görülebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
Tütsülü et dudak kanseri sebebi olabilir
Nazofarenks adı verilen tümörlerde, HPV virüsünün 16. tipinin daha çok etken olduğunun bilindiğine vurgu yapan Prof. Dr. Doğru, “Dudak kanserine ise, doğuda özellikle yaygın olan tütsülü et yemek gibi alışkanlıkların etkili olduğu düşünülüyor. Tümörlerde tanı yöntemi ve hastanın şikayetinin analizi çok önemli. Tanı yöntemleri tümörün türüne göre değişkenlik gösteriyor” şeklinde konuştu.
 
Kan tahlilleri teşhis koyucu değil
Nazofarenks tümörlerinde ya da ağız içinde bulunan tümörlerde tanı için mutlaka parça alındığını ve patolojik inceleme sonrası tanı konulduğunu söyleyen Prof.Dr. Doğru, “Kan tahlillerinin baş ve boyun tümörlerinde teşhis koydurucu özelliği bulunmuyor. Daha çok görüntüleme yöntemleri ve belirginleşmiş kitlelerden alına cerrahi materyallerin patolojik incelemesi önemlidir.Baş ve boyun kanserlerinde birincil tedavi cerrahidir. Geniş bir emniyet marjıyla tümör çıkarılır. Bazı büyük nazofarenks tümörlerindeyse cerrahi yerine radyoterapi ve kemoterapi uygulanıyor” ifadelerini kullandı.
 
Cerrahi müdahalede erken tanı
Geniş alana yayılan radikal bir cerrahiden kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğuna vurgu yapan Prof.Dr. Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: “Erken tanı konulduğunda bu radikal işlemler yerine daha fonksiyonel ve lokal ameliyatlar yapılarak organı kurtarma amacına gidilebilir, ancak tümör yayılmışsa öncelikli amaç hayat kurtarmak. Kansere karşı biyolojik ritmi, metabolizmayı bozan faktörlerden uzak durmak gerekiyor.”
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.