Gazlı içecekler sandığınızdan daha tehlikeli!

Gazlı içecekler sandığınızdan daha tehlikeli!

Yaz aylarında sıcakların artışıyla birlikte artan 'soğuk içecek' tüketiminde gazlı içecekler en çok tercih edilenler arasında. Serinlemek için içtiğiniz gazlı içeceklere dikkat! Sonuçları sandığınızdan daha farklı olabilir...

A+A-

Yaz sıcaklarıyla birlikte artan oğuk içecek tüketiminde gazlı içecekler birinci sırada yer alıyor. Özellikle ramazan ayında artan 'sübliminal' mesajlarla gazlı içecek tüketimine yönlendiren reklamların artışı tüketimi tetikleyen en önemli faktörlerden biri. 

Gazlı içeceklerin tüketimi belirli yaş aralıklarında sandığınızdan daha tehlikeli hale geliyor. Rumeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. Oğuz Özyaral'ın özellikle dikkat çektiği gazlı içecek tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

Gençlerin en büyük problemlerinden bir tanesi de, suyu su olarak tüketmeyi tercih etmeyip gazlı içecekler yoluyla su ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalarıdır. Gazlı içeceklerin hiç biri 14-15 yaşındaki gençler için bile faydalı değil tam tersine zararlıdır. Her türlü metabolik sıkıntıya neden olur. 
- Hocam, doğadaki zararlı gazların, tenimize, saçlarımıza ya da vücudumuza etkilerinden bahsedebilir misiniz?
Atmosferik kirlilik çok fazla. Dolayısıyla vücudun en fazla ihtiyacı olan şey oksijen. Oksijen almadığımızda kurumaya başlayan vücudumuzun nemlenmesi için yine beslenme yöntemlerinden destek alınmalıdır. 
Bunun için en önemli iki yiyecek elma ve yoğurttur. 
Aşı sıcaklarda dışarı çıkmaktan kaçınılmalı, cildin kuru ve çatlak olmaması için dikkat edilmeli. Çok ihtiyaç duyulduğunda bir cilt hekiminin tavsiye ettiği güneş koruyucu bir krem ile dışarı çıkılabilir. Şapka, hasır şapka ve keplerde yine tavsiyelerim arasındadır. 

Ülke Haber 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.