'Evren Sanayi Sitesi Said Nursi Sanayi sitesi olsun' talebi

'Evren Sanayi Sitesi Said Nursi Sanayi sitesi olsun' talebi

Şanlurfa Evren Sanayi Sitesi esnafı, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin baş aktörü, darbeci Kenan Evren’in, Şanlıurfa’da isminin verilmiş olduğu sanayi sitesinin isminin değiştirilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

A+A-

Darbecilerin isminin memleketlerinde anılmasının utanç kaynağı olduğunu belirten esnaf, sanayi sitelerine Evren isminin verildiği ilk günde hata yapıldığına dikkat çekti.

Ülke tarihinin darbelerle örüldüğünü hatırlatan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Nakşi Erat, "1980’de Kenan Evren bir askeri darbeyle ülkeyi ele geçirmiştir. Daha sonra Evren’in birçok yere ve kuruma ismi verildi. Bununla ilgili Meclis’te partiler ittifakla Evren isminin tüm yerlerden silinmesi ile ilgili bir görüşme yaparak, karar aldılar. Bu memnuniyet verici bir gelişmedir. Ancak; çok geç kalınmış bir karardır. Ülkemizin tarihine baktığımız zaman tarihimiz neredeyse darbelerle örülmüştür. Darbecilerde aynı zamanda kutsanmıştır. Dolayısıyla bu çok önemli bir adımdır. Bununla ilgili Peygamberler Şehri Şanlıurfa’mızda da sanayi sitemizin ismi ‘Evren’ sanayi sitesidir. Bu ismin ivedi bir şekilde değişmesi gerektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Evren isminin sanayi sitesinden kaldırılması gerekiyor"

Sanayi sitesine darbe mağduru Bediüzzaman Said Nursi’nin verilebileceğini belirten Erat, "Sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin, kanaat önderlerinin ortak bir kararı da olabilir. Bediüzzaman Said Nursi Şanlıurfa’da vefat etmişti. Cenazesi darbeciler tarafından buradan alınıp, götürülmüştü. Darbecilere bir cevap vermek adına ‘Nursi’ Sanayi Sitesi ismi de konulabilir. Bu da güzel bir adım olmuş olur. Tabiki Urfalıların ortak bir kararıyla bir isim konulması gerekiyor." diye konuştu.

Abdurahman Uğurlu-İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.