Dünyayı kurtaracak olan 'taşlar' Umman'da yaratılmış olabilir

Dünyayı kurtaracak olan 'taşlar' Umman'da yaratılmış olabilir

Umman'da bulunan taş zeminler Bilim İnsanlarına göre gezegenimizi Küresel Isınma'dan kurtaracak olan formülü taşıyor olabilir.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin Haberi

RİSALEHABER- Umman'da yıllardır çok sayıda turist çeken ve Cenab-ı Hakk'ın sanatının eşsiz örneklerinden biri olan taş zeminler, aynı zamanda bilim dünyasının kullanabileceği çok önemli bir formül barındırıyor.

21. yüzyılda dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi büyük bir sorunu tartışıyor. Fosil atıklar, gazlar ve kirlilik gezegeni büyük oranda tehdit ediyor. Bilim insanları da uzun zamandır bu soruna çare arıyor. Umman'da bulunan ve Allah'ın sanatını gösteren taş zeminler ise çare olabilir.

Zeminin atmosferde karbondioksit ile temasa girmesi sonucu yaratılan bu taşlar, beyaz karbonat mineralleri içeren damarlara sahip. Bu damarlar sayesinde zeminde bulunan taşlar bir mozaik haline dönüşüyor.

Karbonat damarları, çözünmüş karbondioksit içeren su bu kayaların içinden aktığında oluşur. Kayaların içinden süzülen toplanmış kaynar su bile, kırılırsa, gün içinde yeniden form veren, buz gibi bir karbonat kabuğunu üretmek için Karbondioksit (CO2) ile reaksiyona girer. 

Bilim insanları, Umman'daki bu kayalarda gerçekleşen olaya 'Karbon cevherleşmesi' adını verdi. Bu olay, atmosfere salınan karbon gazının dışarıda tutulmasına neden olabilir. Eğer Umman'da bu kayalarda gerçekleşen 'karbon cevherleşmesi' yapay olarak dünyanın pek çok yerinde yapılırsa, dünya küresel ısınmadan kurtulabilir.

Yirmi yılı aşkın bir süredir kayalıklarda çalışmakta olan Columbia Üniversitesi'ndeki Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi'nden bir jeolog olan Peter B. Kelemen, Umman'da yaratılmış bu kayalardaki mucizeyi yeni fark etmiş ve son derece heyecan duymuş. Kelemen'e göre bu taşlar gezegeni kurtarabilecek olan yegane şey.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, bu tür teknolojinin kullanılmasının küresel ısınmayı yeniden canlandırma çabaları için gerekli olduğunu söylüyor. Fakat 20 yıldır buna benzeyen bir proje hiç yakalanamadı. Kelemen ve ekibinin aklında olan şey, atmosferdeki CO2 konsantrasyonundaki kademeli artışı durdurmak için halihazırda havada bulunan karbondioksitin giderilmesidir. Bunun için önce güneş ışınlarını yeryüzünden daha çok yansıtacak bir sistem üzerine düşünüldü, fakat bu denemeler sonuçsuz kaldı.

New York Times'ın haberine göre Umman'da keşfedilen bu mucize insanoğlunun bir çıkışı olabilir. Ve bu keşif de ispatlıyor ki Cenab-ı Hak insanoğlunu Kur'an-ı Kerim'de buyurduğu gibi başıboş bırakmamıştır; "İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder."

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.