Diyanet: Her il ve ilçede 'Gençlik Rehberi' olmalı

Diyanet: Her il ve ilçede 'Gençlik Rehberi' olmalı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hazırlanan "FETÖ Raporu"nda güncel çözüm önerileri de yer aldı

A+A-

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-Diyanet İşleri Başkanlığınca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hazırlanan "FETÖ Raporu" Avrasya İslam Şurası'nda paylaşıldı. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ağustos ayında Olağanüstü Din Şurası'nı toplayan Diyanet İşleri Başkanlığı, burada alınan kararlar doğrultusunda "Dini İstismar Hareketi FETÖ/PDY” raporu hazırladı.

Raporda öneriler de yer aldı. "Maruz kaldıkları manevi zararları önlemek için vatandaşlarımıza ve özellikle gençlere yönelik çalışmalar yapılacaktır" başlıklı öneride “Gençlik Rehberi” adıyla kadro ihdas edilmesi yer aldı:

20. Dini ve maneviyatı kirletmekten kaçınmayan bu hain saldırı neticesinde pek çok vatandaşımızın bilhassa genç nesillerin maneviyatını derin bir bunalım ve çıkmaza sürükleme potansiyelini bertaraf etmek için özel çalışmalar yapılacak ve yayınlar gerçekleştirilecektir.

Sanal âlemin kıskacında her türlü illegal ve zararlı etkilere açık olan milyonlarca gencimizin dinî, ahlakî ve millî değerleri donanmaları yolunda başta MEB, DİB olmak üzere tüm yetkili kurum ve merciler acil eylem planları yaparak gerekli somut adımları atmalıdır. Bu çerçevede DİTİB tecrübesinde olduğu gibi camilere bağlı “Gençlik Kolları” oluşturulmalı; il ve ilçelerde “Gençlik Rehberi” adıyla yeterli kadrolar ihdas edilmeli ve bu rehberler aracılığıyla DİB ideal bir gençliğin yetiştirilmesinde gerekli desteği vermelidir. 

Bilhassa asrın idrak ve imkânları doğrultusunda gençlere dönük görsel ve yazılı yayınlar yapmalıdır. Toplumun her kesimine hitap etmesi gereken bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın özellikle gençlere yönelik olarak hazırlanacak web platformu ve basılı yayınlarıyla bu hedefi gerçekleştirmesi beklenmektedir. 13-20 yaş dilimindeki gençlerin ergenlik dönemine özgü merak, heyecan, hobi ve fobileri, bilgi ve kültür ihtiyaçları dikkate alınarak onlara dönük çeşitli projelerin sunulmasına acil ihtiyaç vardır. Bu çerçevede hâlen yürütülmekte olan “Gençlik Kitaplığı Projesi”, basılı yayın olarak belli bir boşluğu dolduracaktır. İnanç, Bilinç, Kültür ve Biyografi şeklinde dört seri ve yüz kitapçıktan oluşan proje, vereceği doğru ve tutarlı bilgilerle ergenlik dönemindeki 5-6 milyon gence hitap edecektir. Her bir kitapçık, hacmi, dili ve üslûbuyla olduğu kadar baskı, dizgi, görsel materyal ve tasarımıyla da günümüz gençliğinin ilgisini çekecek nitelikte hazırlanıp yayınlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.