Cumhuriyet yazarı Metin Celal, Risale-i Nur'u yasakladı!

Cumhuriyet yazarı Metin Celal, Risale-i Nur'u yasakladı!

“Standda Said-i Nursi’nin kitapları dağıtılıyor” izlenimi de böyle doğdu... Ya cehalet ya kasıt, işte perde arkası

A+A-

Haber-Yorum: Kemal Benek-RİSALEHABER

Cumhuriyet yazarı Metin Celal, Risale-i Nur'ların yayınının yasaklandığını söyledi. Celal, ya gelişmelerden haberi yok ya da bilinçli bir şekilde yanlış bilgilerle okurlarını aldatıyor. 

NE YASAKLANMASI DEVLET DE RİSALE-İ NUR'U BASIP YAYINLIYOR

FETÖ, Risale-i Nur'u sadeleştirme adı altında tahrif etmeye başlayınca Bediüzzaman Said Nursi'nin hayattaki talebeleri büyük tepki gösterdi. Tepkilere aldırmayan ve geri adım atmayan FETÖ'cüler, Risale-i Nur üzerindeki planlarını sürdürdüler. Daha sonra hükümetin olaya el koyması ile sadeleştirme çalışmaları durduruldu. Bandrol verilmeme hadisesi bundan sonra gerçekleşti. 

Ancak, Risale-i Nur Diyanet tarafından basıldı. Dolayısıyla Risale-i Nur değil yasaklanmak devlet eliyle çoğaltılmaya ve yayınlanmaya başlandı. Şimdi 20 civarında yayınevi orjinal haliyle Risale-i Nur'u neşrediyor. 

Başta dediğimiz gibi Cumhuriyet yazarı Metin Celal ya bu gelişmeleri bilmiyor ya da herzaman yaptıkları gibi kasıtlı bir şekilde çarpıtıyor. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK KİTAP FUARINDA SAİD NURSİ KİTAPLARI

Dünyanın en büyük ve önemli kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’na dair gözlemlerini aktaran Celal, bu yıl Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile iki ayrı standda temsil edildiğini söyledi.

İTO'nun son dakikada standda kitap sergilenmesine izin vermemesi üzerine katılımcı yayıncıların kitaplarını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında sergilemek durumunda kaldığını belirtti. 

Metin Celal ardından şöyle yazdı: “Standda Said-i Nursi’nin kitapları dağıtılıyor” izlenimi de böyle doğdu. İTO standında yer alıp kitaplarını tanıtacak olan Said-i Nursi’nin yayıncısı Sözler Yayınevi, broşürlerini bakanlık standında dağıttı. Geçen yıl bakanlığın bandrol vermeyerek Said-i Nursi’nin kitaplarının yayınını yasakladığını düşünürsek ilginç bir gelişme."

Yukarıda özetleyerek verdiğimiz bandrol meselesini bu haber vesilesiyle Metin Celal ve benzeri düşüncede olanlara tekrar hatırlatıyoruz.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum