Çocuklarda geceleri artan sırt ağrısı omurilik tümörü olabilir!

Çocuklarda geceleri artan sırt ağrısı omurilik tümörü olabilir!

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, çocuklardaki bel ve sırt ağrıları her zaman ciddi omurga ve omurilik hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

A+A-

Demircioğlu, “Çocuklarda bel ve sırt ağrısı özellikle geceleri artan, uykudan uyandıran tarzda ise, bu bulgulara kilo kaybı, yorgunluk, nedeni açıklanamayan ateş eşlik ediyorsa omurga, omurilik tümörleri veya enfeksiyonlarını akla getirmektedir.” dedi.

Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, çocuklarda bel ve sırt ağrısı ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Kronik bel ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Demircioğlu, “Çocuklarda duruş-oturuş bozuklukları, omurga problemleri ve tümör gibi ciddi hastalıklar bel ağrısına neden olabilmektedir. Ağrı bir travma sonrası aniden ortaya çıkmış ise öncelikle yumuşak doku yaralanmaları, büyüme plağı kayması gibi durumlar görülebilir. Genellikle bir travma sonrası başlayıp, uzun süre devam eden kronik bel ağrılarında ise omurga kırığı veya omurga kayması akla gelmektedir. Bu iki hastalık belirgin bir travma olmadan da ortaya çıkabilir. Özellikle jimnastik ve benzeri sporlar ile uğraşan çocuklarda daha sık görülebilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda bel ve sırt ağrılarının özellikle geceleri artan, uykudan uyandıran tarzda olması durumunda dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Demircioğlu, şöyle devam etti: “Kilo kaybı, yorgunluk, nedeni açıklanamayan ateş, omurga ve omurilik tümörleri veya enfeksiyonları akla gelebilmektedir. Bununla birlikte bel ve sırt ağrısı ile kollara veya bacaklara yayılan ağrı, kuvvet kaybı, uyuşukluk, hissizlik, tuvaletini kaçırma şikayetleri gibi omurilik bası bulguları var ise yine tümör, enfeksiyon ve omurilik içindeki anomalilerin ön planda tutulması gerekmektedir. Benzer bulgularla ortaya çıkan bel fıtığı ise nadir olmakla beraber çocuklarda da görülebilmektedir.”

Çocuklardaki bel ağrısı her zaman ciddi omurga ve omurilik hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıktığını aktaran Demircioğlu, “Bazen çeşitli duygu-durum bozuklukları ve ilişki kurmadaki güçlükler gibi psikososyal nedenlere bağlı olarak görülebilir. Aşırı şişman çocuklar, anne-baba ve arkadaşları ile ilişkileri kötü olan çocuklar, uzun süre televizyon seyreden, hareketsiz çocuklarda da bel ağrısı daha sık ortaya çıkabilmektedir. Bel veya sırt ağrısı gelişen çocuklarda ağrıyı gidermede öncelikle istirahat ve basit ağrı kesicileri kullanmakla birlikte ağrının nedeni tanımlandıktan sonra basit tedavilere yanıtsızlık söz konusu olduğunda fizik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.” diye konuştu.

Sağlıklı beslenmenin bel ağrısını azalttığı ve bunun aksine fastfood tarzı beslenmenin tüm vücut sağlığı açısından zararlı olduğunu belirten Demircioğlu, şunları kaydetti: “Bel sağlığını korumak için gerekli kurallar ile yük taşırken, otururken, ayakta dururken ideal pozisyonların bilinmesi ve daha küçük yaşlardan bu eğitimin anne babalar tarafından verilmesi gerekmektedir. Bu kuralların çocuklar tarafından iyi algılanabilmesi için öncelikle ebeveynler tarafından uygulanması önemlidir.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.