Bu virüs önlem alınmazsa çocukları öldürüyor!

Bu virüs önlem alınmazsa çocukları öldürüyor!

Rota virüsünün tüm dünyada her yıl milyonlarca çocuğu etkilediğini ifade eden çocuk hastalıkları uzmanı Mesut Özel, rahatsızlığın vücutta çok hızlı şekilde su kaybına yol açtığı için kaybedilen sıvı takviye edilemezse ölüme yol açabileceğini söyledi.

A+A-

Rota virüsünün aşırı kusma, şiddetli ishal, yüksek ateş gibi belirtilere sahip ağır geçirilen bir hastalığa yol açtığını ifade eden Özel, bu virüsün annelerin korkulu rüyası olduğunu söyledi. Virüsün yılda 1 milyondan fazla çocuğun ölümünden sorumlu olduğunu belirten Özel, "O kadar bulaşıcı ki, genel hijyen koşulları ne kadar iyi olursa olsun, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan Rota virüsü geçiriyor. Rota virüsüne bağlı ağır ishaller sıklıkla 3 ay ve 2 yaş arasındaki çocukları etkiliyor. Yaklaşık 2 ve 4 günlük kuluçka dönemi sonrasında ani yüksek ateşe yol açıyor. Aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteriyor" dedi.

Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ait ishallerden daha fazla sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülmekte olduğuna dikkat çeken Özel, "Rota virüsü enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik görülüyor. Ancak rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavisi bulunmuyor. Rota virüsü tanısını doğrulamak için birkaç laboratuvar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Özel bir antiviral tedavi yoktur" diye konuştu.

"ANTİBİYOTİĞE YER YOK"

Viral ishallerde antibiyotiği fayda etmediğini ifade eden Özel, bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer olmadığını söyledi. Aksine, antibiyotik kullanımının bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabileceğini belirten Özel, "Rota virüsü ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşı gösteriliyor. Rotavirüs aşısı Türkiye’de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği doğrultusunda ilgili hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından beri ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenli bir şekilde uygulanıyor. Aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte aşı yapılan grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildiği biliniyor. Rota virüsü aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlarla ispatlanmış durumda" diye konuştu.

ROTA VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI

Rota virüsü ishaline karşı korunmada öncelikli yöntemin aşı olduğuna dikkat çeken Özel, bunun yanı sıra temizlik ve hijyene çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Rota virüsünün, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabileceğini ifade eden Özel, "Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rota virüsü kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor" dedi.

Özel, milyonlarca çocuğu tehdit eden rotavirüsten korunmak için gerekli kuralları ise şöyle sıralıyor:

"Temiz olduğuna inanılan sular içilmeli. Bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli. Çocuklara yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli. Taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı. Et, balık ve deniz ürünleri mutlaka iyi pişirilmeli. Yemekten önce ve sonra, tuvalete çıktıktan sonra ve bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalı."

Star

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.