1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu ilde kanser vakalarında artış!
Bu ilde kanser vakalarında artış!

Bu ilde kanser vakalarında artış!

Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Ayşin Ertuğrul, Ordu'da kanser hastalığının giderek arttığını belirterek, 'Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, kadınlar en sık meme kanserine yakalanıyor' dedi.

A+A-
Türkiye genelinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi'nde de kanser vakalarının arttığını belirten Dr. Ertuğrul, bu artışın ana sebeplerinin başında yaşam süresinin uzaması ve toplumda ileri yaş nüfusunun yüzdesinin yükselmesi, tütün ve tütün ürünlerinde tüketimin artması, yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıklarının değişmesi, çevresel kanserojenlerin giderek önem kazanması olduğunu kaydetti.
 
Kanserden korunmanın kanserin tedavisinden daha önemli olduğunu vurgulayan Dr. Ertuğrul, 'Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, yeterli ve dengeli beslenmek, obezite kontrolü kanser sıklığını azaltabilir' diye konuştu.
 
Erkekler de akciğer ve prostat, kadınlarda meme kanseri
 
Kanser hastalığında Ordu ilinin durumu ile ilgili de bilgi veren Dr. Ayşin Ertuğrul, '2011 yılında tespit edilen kanser olgusu 626, 2012 yılında 1079, 2013 yılında 1173, 2014 yılının ilk 9 ayında ise 717'dir. İlde tarama yapılan kişi sayısı 2011 yılında 2 bin 782, 2012 yılında 36 bin 270, 2013 yılında 40 bin 268, 2014 yılının ilk 9 ayında ise 33 bin 929'dur. Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir' şeklinde konuştu.
 
haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.