1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu ilaçlar kalp hastalarına kalkan
Bu ilaçlar kalp hastalarına kalkan

Bu ilaçlar kalp hastalarına kalkan

Kalp ve şeker hastalarının, hekim tarafından verilen kolestrol düşürücü ilaçları kullanmamaları halinde hayati riskle karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi.

A+A-
Prof. Dr. Sadi Güleç, yaptığı açıklamada, uluslar arası alanda kardiyoloji ve diyabet uzmanlarının kolestrol düşürücü ilaçların kalp ve şeker hastaları için hayati önem taşıdığı konusunda fikir birliği içinde olduklarını öne sürdü. Güleç, "Ortak karar, kalp-damar hastalığı ya da diyabeti bulunanların, kolesterol düşürücü ilaçları kullanmaları durumunda kalp krizi risklerinin belirgin derecede azalacağı, yaşam sürelerinin de uzayacağı şeklindedir" dedi.
 
Kolestrol düşürücü ilaçların kullanılmaması gerektiği konusunda, bazı gazete ve televizyonlarda haberler yer aldığını belirten Güleç, "Kolestrol düşürücü ilaçların hayati olmayan yan etkileri ön plana çıkartılarak, hayat kurtarıcı etkileri görmezden geliniyor ve bu ilaçların halkın gözünde değersizleştirilmesi sağlanıyor. Ekran ve gazetelerde sık karşılaştığımız bir grup hekimin inandırıcı üsluplarla verdiği bu tarz beyanatlar neticesinde maalesef birçok hastamız statin ilacını bırakmıştır" ifadelerini kullandı. Güleç, "Kalp krizi geçirmiş, by-pass olmuş, stent takılmış kişiler ya da şeker hastaları, hekim tarafından yazılan kolestrol düşürücü ilaçları kullanmamaları halinde hayati riskle karşılaşabilirler" diye konuştu.
 
Kolestrol düşürücü ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasının kalp krizi riskini azaltacağına ve hastaların yaşam süresinin uzamasına katkı sağlayacağına işaret eden Güleç, hastaların hekim tarafından verilen bu ilaçları kullanma konusunda titiz olmaları gerektiğinin altını çizdi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.