Bu eller fıtığı yok ediyor

Bu eller fıtığı yok ediyor

Dünyada hızla yayılan manipülasyon tedavisi, 3 insandan birinde görülen fıtık rahatsızlığını ağrısız ve sızısız yok ediyor.

A+A-

Bursa'da bel ve boyun fıtığında elle fiziki tedavi uygulayan uzman Dr. Ali Şahabettinoğlu, elle tedavi ile hastaların yüzde 98'inin iyileştiğini, sadece 1-2 hastada ameliyat gerektiğini söyledi.

Bel ağrıları oldukça yaygın bir sağlık problemidir. Baş ağrısından sonra en sık görülen ağrılar arasında yer alan bel ağrıları insanların yaklaşık yüzde 85’inde yaşamlarının bir döneminde ortaya çıkar. Genelde 30 ve 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Bel ağrıları bel fıtığının yanı sıra, karın iç organlarındaki rahatsızlıklar, jinekolojik sorunlar, bazı enfeksiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi nedenlerin yanında omurganın bel bölgesindeki bazı sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir. Boyun ağrıları ise günlük yaşamın çok sık karşılaşılan sorunlarından bir diğeridir. Bu ağrılar, boyun omurlarının kötü ve yanlış kullanımından olabileceği gibi travma sonucu oluşan zedelenme sonrasında da görülebilir. Omurganın uygunsuz kullanımı sonucu, disk adı verilen kıkırdaklarda bozulmalar meydana gelerek, bu disklerin aşınmasıyla birlikte zamanla bel ve boyun fıtıkları oluşabilir.

Hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlü olmadığı için, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurga ve disklerin üzerine binerek fıtıklaşmanın meydana geldiğini ifade eden elle tedavi uygulayan Uzman Doktor Ali Şahabettinoğlu, daha çok ağır yük kaldıranlarda meydana gelen bel fıtığı, bankacı, muhasebeci, ofis memurları gibi oturarak çalışan ve çok fazla hareket etmeyen kişilerde sık görülebilen bir sorun olduğunu söyledi. Özellikle son yıllarda hastalık haline gelen, her an ve her ortamda baş öne eğik biçimde, uzun saatler boyunca akıllı telefon ve tablet kullanımı ise boyun fıtığının başlıca sebeplerin biri olduğuna dikkat çeken Şahabettinoğlu, "Bunların yanında çok oturmak ve uzun süre ayakta kalmak da yine bel ve boyun fıtığına zemin hazırlayan diğer sebepler arasında yer alıyor. Gün içinde hareketsizlikten ve sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan ağrılarınız belden bacağa yayılıyorsa bel fıtığı, boyundan kola-ele yayılan ağrınız mevcutsa boyun fıtığı olabileceğiniz ihtimalini göz önüne alarak hemen bir fizik tedavi uzman doktoruna muayene olmanızda fayda var. Özellikle düzenli egzersiz yapmanın bel ve boyun fıtığını önlemede son derece faydalı" diye konuştu.
Bursa’daki merkezinde uzun yıllardır uyguladığı manipülasyon (elle tedavi) tedavisinde hastalıklı bölge üzerine bir takım bastırma, döndürme, germe ve esnetme gibi manevraların uygulandığını dile getiren Uz. Dr. Şahabettinoğlu, bu yöntemin klasik batı Tıbbı tedavisi olduğunun altını çiziyor. Manipülasyonun (elle tedavi) masajla karıştırılmaması gerektiğini belirten Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Manipülasyon seanslarının rahatsızlığın derecesine göre belirleniyor. Hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans sürüyor. Genellikle haftada bir ya da iki kez olmak üzere 3-5 gün aralıklarla uygulanıyor"diye konuştu.

MASAJLA KARIŞTIRMAYIN

Manipülasyon tedavisinin ellerle yapılan bir fizik tedavi yöntemi olup, rahatsızlığın olduğu bölgeye sadece eller kullanılarak bir takım bastırma, döndürme gibi teknikler uyguladıklarını ifade eden Ali Şahabettinoğlu ise, "Bu tedavinin masajla ilgisi yok. Yalnız onla karıştırılmaması gerekiyor. Aynı zamanda da klasik bir batı tıp tedavisi. Alternatif tıpla da ilgisi yoktur. Oldukça başarılı olan bir tedavi yöntemi. Özellikle bel fıtıklarında, boyun fıtıklarında yüzde 98 başarı oranına sahip. Doğal bir tedavi olması ve genellikle de beraberinde ilaç kullanmaya da gerek olmaması nedeniyle tercih ediliyor. Yan etki ihtimali de son derece düşük bir tedavi yöntemidir" dedi.

IHA

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.