Bir milyonda bir kişiyi etkileyen hastalık

Bir milyonda bir kişiyi etkileyen hastalık

Her yıl yaklaşık bir milyon kişiden bir veya ikisini etkileyen Cushing Hastalığı en çok 20 – 50 yaş arası yetişkinlerde görülüyor.

A+A-

Hastalık; diyabet, osteoporoz ve buna bağlı kemik kırıkları, hipertansiyon, enfeksiyon, böbrek taşı ve kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Araştırmalar kadınların Cushing Hastalığına yakalanma ihtimalinin erkeklerden 3 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Tanı konulmadığı takdirde Cushing Hastalığı ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve ölüm riskini artırıyor.

Türkiye Endokrinoloji Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. A.Sadi Gündoğdu 8 Nisan Cushing Hastalığı Günü nedeni ile yapılan basın açıklamasında; Cushing Hastalığının nadir görülen, birçok komplikasyona neden olabilecek ciddi bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. A. Sadi Gündoğdu, Cushing Hastalığı'nı şöyle tanımladı: 'Cushing Hastalığı'beynin altında bulunan hipofiz bezinden aşırı ve kontrolsüz, ACTH adı verilen hormonun salgılanması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Cushing hastalarında bilinmeyen nedenlerden oluşan bu adenomun salgıladığı aşırı ACTH nedeniyle böbreküstü bezinden kortizol salgılanması artar. Kortizol bir stres hormonudur. Bununla birlikte aşırı salgılanması halinde vücudumuzda zararlı etkileri olmaktadır.

Kortizol, karbonhidrat (şeker) yağ ve protein metabolizmasına etkileri olan dolaşım sistemi fonksiyonlarını düzenleyen ve vücudun strese yanıt vermesini kolaylaştıran hayati bir hormondur.

Ancak, kanda kortizol düzeyleri yükseldiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yüzün yuvarlaklaşması, derinin incelmesi ve kolayca morluk oluşması, vücut ve yüz kıllarının aşırı artması, özellikle gövdeyi tutan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, osteoporoz ( kemik erimesi) kas güçsüzlüğü, kadınlarda adet düzensizlikleri sık görülen belirtileridir.

Her yıl yaklaşık bir milyon kişiden bir veya ikisini etkileyen Cushing Hastalığı'ı en çok 20 – 50 yaş arası yetişkinlerde görülmektedir. Görünür dış semptomlara ek olarak bu hastalığın; diyabet, osteoporoz ve buna bağlı kemik kırıkları, hipertansiyon, enfeksiyonlara yatkınlık ve kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Cushing Hastalığı mortalite riskinin nüfus geneline göre 4 kata varan oranda artmasıyla ilişkilendirilmekte olup, kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha sık görülmektedir.

Cushing hastalığı çok çeşitli belirti ve eşlik eden hastalıklara yol açtığı için genellikle doğru tanı konulması gecikmektedir.

Erken tanı şeker hastalığı, osteoporoz, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kanama riskini önlemesi bakımından hayati önem taşımaktadır. Tanı geciktiği takdirde hastalığın sebep olduğu, komplikasyonlar ağırlaşarak ölüm riskini arttırmaktadır.

Diyet ve Egzersize rağmen kilo veremeyen şişman kişilerin vücutlarında daha çok karın bölgesinde göğüs ve koltukaltlarında görülen kırmızı-mor renkli çatlaklar tansiyon yüksekliği, aydede yüzü tabir edilen özellikle yanak bölgesinde yağ dokusu artışı ve karın bölgesinde yağ dokusu artışı ile birlikteyse Cushing hastalığı olasılığı düşünülmeli ve gerekli laboratuar testleri yapılmalıdır

Sabah aç karnına alınacak kanda kortizol yüksekliği tespit edildiği taktirde bunun neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Kortizol seviyesini arttıran en ciddi neden hipofiz bezindeki adenomdan kaynaklanan Cushing hastalığıdır.

Tıbbi olarak 'Cushing sendromu' adını verdiğimiz kortizol yüksekliği ayrıca böbrek üstündeki bir adenomdan ya da çok daha nadir olan bazı kanser olgularında görülebilmektedir. Ayrıca uzun süre yüksek dozda kortizol içeren ilaçların kullanılması sonucu da Cushing sendromu oluşabilmektedir.

Bu gibi belirtileri olan hastaların ayırıcı tanı yapılmak üzere bir Endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Cushing hastalığın tedavisinde; cerrahi (ameliyat) ilaç tedavisi ve bazı durumlarda ışın tedavisi uygulanmaktadır.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.