'Bilinçsiz yapılan egzersizler büyük sağlık sorunlarına yol açar'

'Bilinçsiz yapılan egzersizler büyük sağlık sorunlarına yol açar'

Prof. Dr. Karaduman, "Ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan uygulamaları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu tarz uygulamalar yeni sağlık sorunlarına yol açar" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Karaduman, ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan ortopedik müdahaleler ve bilinçsiz şekilde yapılan egzersizlerin geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi.

Prof. Dr. Karaduman, toplumda yaygın görülen bel, boyun ve eklem ağrılarının tedavi süreçlerinde kırıkçı veya çıkıkçı diye tabir edilen ehliyetsiz kişilerin tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

Fiziksel rahatsızlık yaşayanların hekime başvurması gerektiğini belirten Karaduman, aksi takdirde daha büyük sorunların baş gösterdiğini ifade etti.

Tedavi sürecinde bilimsel yolların izlenmesi gerektiğini aktaran Karaduman, şöyle devam etti:

"Gerçekten toplumumuzda yaygın bir şekilde herkes kendi deneyimlerini paylaşarak veya kendi çapında bazı çözümler üreterek sıkıntılarına çare aramaktadırlar ancak bu tabii çok yanlış bir şey. Geri dönüşsüz başka sıkıntılara yol açabilir. Bilimsel yollardan bu işin yapılması gerekir ancak hastalarımız devamlı böyle şeylere başvuruyorlar ve ondan sonra çok daha ileri evrelere varan şeylerle karşılaşıyorlar. Gerçekten çok sık karşılaşıyoruz."

"Tavsiye egzersizler yarardan çok zarar"

Başka kişilerin deneyimlerinden yararlanarak bilinçsiz spor yapmanın da faydadan çok zarar getirdiğine işaret eden Karaduman, şunları kaydetti:

"Herkes birbirine egzersiz tavsiye ediyor ancak herkesin ihtiyaç duyduğu egzersiz vücuduna göre, yaşına göre, içinde bulunduğu sağlık durumuna göre değişir. Burada kas yapısı, eklem yapısı, daha önce geçirdiği rahatsızlıklar önemlidir. Kardiyovasküler durumuna göre belirlenir. Her egzersiz herkes için uygun olmayabilir. Egzersiz yapmak isteyen kişiler fizyoterapistlere danışabilir. Sağlık sorunları varsa hekime danışmaları gerekir.

Sağlık sorunu olup da egzersiz yapmak isteyen vatandaşlarımız da hekimine başvurup bu konuda görüş almalı. Bu tip bilinçsiz sporlarda bel ve boyun ağrılarına ve fıtık rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Bunlarla çok karşılaşıyoruz. Bir süre sonra bunlar hareket korkusu oluşturmaya başlıyor ve yaşam kalitesi düşüyor. Bunun için en iyisi doğru ellerde olmak emin olmak. Ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan uygulamaların yapılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu tarz uygulamalar yeni sağlık sorunlarına yol açar." AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.