Bediüzzaman zaman geçtikçe doğruları ile hatırlanan bir isim

Bediüzzaman zaman geçtikçe doğruları ile hatırlanan bir isim

‘Bediüzzaman’ı Doğru Anlamak’ konulu konferans'ta yazar Metin Karabaşoğlu’nun konuşmacıydı...

A+A-
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Mart Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Bediüzzaman’ı Doğru Anlamak’ konulu konferans AKM’de gerçekleştirildi.
 
Yazar Metin Karabaşoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programda Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatı, yaşamının temel belirleyicileri ve eserlerinde öne çıkan göstergeler anlatıldı.
 
Bediüzzaman’ı anlamak konusunda temel belirleyicilerden bahsederek konuşmasına başlayan Yazar Metin Karabaşoğlu, “Bediüzzaman’ı anlamak ve anlatmak başlı başına bir meseledir. Bediüzzaman’ı doğru anlamak sadece bana mahsus veya benim elimde olan bir durum değildir. Bediüzzaman’ı doğru anlamak, doğruyu kendi tekelinde görmek değil, kendi doğrusunu da mümin kardeşlerinin aynasında seyredebilmek ve kendi görüşünü onların görüşleriyle gözden geçirebilmektir. Bediüzzaman’ı doğru anlamak kardeşinin varlığında var olabilmek ve kardeşinin görüşünü kendi görüşüne katarak zenginleşebilmeyi içerir. Kısacası Bediüzzaman’ı doğru anlamak, ortak bir çabanın sonucu olarak gerçekleşebilir” diye konuştu.
 
Yazar Karabaşoğlu, “Bediüzzaman’ı değerli ve öğretici kılan birçok unsur var. Zaman içerisinde aşınmaya uğrayan sadece binalar değildir. Kişilerin de zaman geçtikçe yanlışlarının veya doğrularının ne yönde şekillendiğini gösteren, aşınmaya uğrayıp uğramadıklarını belirleyen ölçütler vardır. Bediüzzaman zaman geçtikçe doğruları ile hatırlanan bir isim olmuştur. Zamanın aşındırıcılığına direnebilmiş, zamanla neyi ne için söylediği daha iyi görülen bir isim olmuştur” şeklinde konuştu
 
Gerçekleştirilen konferansın sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürü Faruk Şişman, Yazar Metin Karabaşoğlu’na teşekkür ederek, hediye takdim etti.
 
İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum