Bebeğin otizmli olma riskini arttırıyor

Bebeğin otizmli olma riskini arttırıyor

Danimarka'daki Kopenhag Sosyal Deverlendirmeler Merkezi'nde yapılan son araştırmalar, ileri yaşlarda ebeveyn olmanın, bebeğin otizme yakalanma riskini arttırdığını gösterdi.

A+A-

Kophenhag Sosyal Değerlendirmeler Merkezi'nin araştırmalarına göre, ileri yaşlarda anne-baba olan çiftlerin bebeklerinin otizimli olma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu. Kopenhag Sosyal Değerlendirmeler Merkezi'ndeki araştırmacılar, Danimarka'da 1978 ile 2008 yılları arasında yaklaşık 1.7 milyon Danimarkalı aile ile çalıştı ve bu çalışmaların sonucunda 30 yaş üzerinde ebeveyn olan çiftlerin % 6'lik bir kısmının çocuklarının otizmli olduğunu tespit etti. Araştırma Ulusal Sağlık Merkezi ile Psikiyatri Merkezi kayıtlarını da çalışmaya dahil etti ve ebeveynlerinin çocukların doğduğu zaman
kaç yaşlarında olduğunu da karşılaştırdı. Araştırmaya göre, ileri yaşlarda hamile kalan kadınların büyük bir bölümünün çocuklarının iri doğmasının da otizmde etkili olduğunu gösterdi. Çalışmayı yürütenlerden Profesör Jacobüs Boomsma ise " Eskiden pek çok kadın ilk doğumunu 20'li yaşların başında yapar ve 30'lu yaşlarına kadar yaklaşık 7-8 sağlıklı çocuk sahibi olurdu. Fakat bugün kimyasalların yahut ilaçların etkisi olmadan da sağlığımızın nasıl bozulduğuna şahit oluyoruz" yorumunda bulundu.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.