1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Baş dönmesi deyip geçmeyin!
Baş dönmesi deyip geçmeyin!

Baş dönmesi deyip geçmeyin!

Günlük yaşamda birçok insanın sık karşılaştığı baş dönmesi hafife alınmamalı.

A+A-

Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, "Kişinin, yaşamının bir döneminde maruz kaldığı baş dönmesi, altında yatan önemli bir sebepten dolayı kronikleştiğinde, yaşamı olumsuz etkileyebilir. Gün içinde yaşanan kısa süreli dengesizlik hissi, gerçek baş dönmeleri ile karıştırılsa da kulak sorunlarının habercisi olabilir" dedi.

BAŞ DÖNMESİ ORTA VE İLERİ YAŞ GRUBU HASTALIĞI

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiği hissi yaşamaktadır. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Bu tür şikayetler özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sık, çocukluk döneminde ise daha ender görülür. Hareket ederken denge sağlayabilmek için bütün vücut sisteminin birlikte ve uyum içinde çalışması gerekir. Bu da çok sayıda sistemi etkileyebilen çeşitli hastalıkların sonucunda, baş dönmesi ve dengesizlik şikayetleri ile ortaya çıkabilir.

BAŞ DÖNMELERİ GENELLİKLE İÇ KULAK KAYNAKLI

Baş dönmesinin görünürde hemen anlaşılır bir sebebi yoksa baş dönmesi ile birlikte çınlama, uğultu, kulakta basınç ve dolgunluk hissi yaşanıyorsa, baş dönmesinin sebebi iç kulak ile ilgili sorunlarda aranmalıdır. İç kulak vücudun yönünü ve pozisyonu belirleyen bir yapıdır. Bu görevini yerine getirebilmek için beyine sinyaller göndermektedir. Beyine gelen sinyallerde, iç kulaktan kaynaklı bir sorun olduğunda baş dönmesi şikayeti ortaya çıkmaktadır.

BAŞ HAREKETLERİ VERGİTOYU TETİKLER

İç kulak kaynaklı baş dönmesinin en büyük sebebi, pozisyonel vergtigo (BPPV)’dur. Pozisyonel vertigoda, başı öne eğme ve yana çevirme gibi belirli baş hareketleriyle birlikte, ani ve birkaç saniye süren baş dönmesi yaşanmaktadır. Bu durum iç kulaktaki problemlerden kaynaklanmaktadır. İç kulakta vücut dengesini sağlamaya yardımcı kristallerin yerinden kopması ve beyne giden sinyallerde aksaklığa sebep olması sonucu, bu aksaklık kişiye baş dönmesi olarak yansımaktadır. Baş dönmesiyle birlikte bulantı ve kusma da görülebilir.

ERKEN TANI İLE İLAÇSIZ İYİLEŞME SAĞLANABİLİR

Pozisyonel vertigo günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Bazen ataklar çok sert ve şiddetli bir şekilde baş dönmesi şeklinde gelebilir. Hastanın bu durumda iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkilenmektedir. Kişi büyük bir sağlık problemi yaşadığını düşünerek ciddi bir korkuya kapılmakta ve içine kapanmaktadır. Bu sebeple özellikle pozisyonel vertigo yaşayan hastaların vakit kaybetmeden tedaviye başlaması çok önemlidir. Hastanın şikayetinden yola çıkarak yapılacak basit testlerle hastalığın tanısı kolaylıkla konulabilir. Sorun tespit edildikten sonra herhangi bir ilaç kullanmadan yalnızca düzeltici manevralarla hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkündür

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.