Bangladeşli akademisyen: Bangladeş'te Risale-i Nur Merkezleri açılmalı

Bangladeşli akademisyen: Bangladeş'te Risale-i Nur Merkezleri açılmalı

Bangladeş Dakka Üniversitesi Öğretim Üyesi Ehsanul Haque, Bangladeş'te Risale-i Nur Merkezlerinin kurulması gerektiğini söyledi

A+A-

RİSALEHABER

Haque, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nın düzenlediği 12. Bediüzzaman Sempozyumu'na katıldı.

Burada sunduğu tebliğinde hem Osmanlı dönemini hem de Cumhuriyet dönemini yaşamış Bediüzzaman Said Nursi’nin toplumu yaşadığı sıkıntılardan kurtarmak için geliştirdiği eğitim sistemine dikkat çeken Haque, Bangladeş'in de bu tarz bir sisteme ihtiyacı olduğunu söyledi:

“Bangladeş’te iki tür eğitim akımı vardır. Genel eğitim laikliği, medrese eğitimi ise İslami eğitimi temsil eder. Medrese eğitimi modern zorluklarla baş edemezken, genel eğitimi alan Müslümanlar pratik yapmakta başarısız oluyor.

Said Nursi'nin eğitim konusundaki düşünceleri, din eğitimi ile modern bilim eğitimini birleştiriyor. Nursi’nin Risale-i Nur'da ortaya koyduğu düşünceleri Bangladeş'teki eğitim sorunlarına çözüm bulmaya ışık tutmaktadır. Risale-i Nur'un Bangladeş'te yaygın olarak bilinmesi gerekir. 

"Said Nursi'nin eğitim düşüncelerini incelemek ve yayılmasını sağlamak için bir dizi araştırma ve üniversitelerde akademik etkinlikler yapılmalı. Müfredat derslerinin başlatılması ve Risale-i Nur ve Said Nursi Merkezlerinin kurulması gerekmektedir.”

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.