Bakım yapılmayan klima hasta ediyor

Bakım yapılmayan klima hasta ediyor

Ece, “Kirli klimalar yoluyla bulaşan bakteriler akciğere yerleşerek hastalığa neden olabilir ve zatürreye kadar gidebilir” dedi.

A+A-

Klimaların düzenli olarak bakımlarının yaptırılması, filtrelerinin temizlenmesi gerektiğini söyleyen Liv Hospital Ulus Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, “Kirli klimalar yoluyla bulaşan bakteriler akciğere yerleşerek hastalığa neden olabilir ve zatürreye kadar gidebilir” dedi. 

BAKTERİ ÜRETİYOR

Klima yolu ile bulaşabilecek en tehlikeli hastalıklardan birinin “Lejyoner hastalığı” olduğunu söyleyen Dr. Ece, “Nemli ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilme özelliğine sahip olan Lejyoner Hastalığı bakterisi, bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilir. Bakterinin sistemde oluşan hava akımı  ile ortamda bulunan insanlarca solunması sonucu akciğere yerleşerek hastalığa neden olabilir. Lejyoner hastalığı hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonundan ölümcül seyreden zatürreye kadar değişebilen bir hastalıktır. Bunun dışında özellikle iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarları da alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabilir” dedi.

Türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.