Bahar alerjisi gözleri etkiliyor

Bahar alerjisi gözleri etkiliyor

Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Orak, ilkbaharda görülen alerjiler ve yaz mevsiminde kullanılan güneş gözlükleri konusunda uyarılarda bulundu.

A+A-

İlkbaharın gelmesiyle insanlarda ve özellikle çocuklarda bazı alerjik vakaların ortaya çıktığını belirten Dr. Yavuz Orak, bahar aylarında yayılan polenlerin bazı kişilerde alerjik hastalıklara neden olduğunu söyledi. Özellikle mart, nisan ve mayıs aylarında oluşan yeşilliğin etrafa yaydığı polenden dolayı birçok insanın alerjik vakalarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Orak, ”Alerji durumlarda gözlerde sulanma, yanma, hafif ve geçici görme bozukluğu gibi durumlar alerjinin belirtisi olarak ortaya çıkıyor. Bu tip alerjik vakalarda soğuk su ile göze uygulanacak soğuk kompres, alerjisi olan kişiyi rahatlatacaktır. Özellikle alerjiden kaynaklanan gözde çapaklanma' durumu karşısında ise kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.'' dedi.

    İlkbahar ile birlikte oluşan göz alerjisi karşısında güneş gözlüğü seçiminin önemine değinen Orak,”Güneş gözlüğü seçerken camlarının hafif koyu ve polarize özellikte olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bahar aylarında gözleri alerjiden korumak için mutlaka kaliteli güneş gözlükleri kullanılması şarttır. Koyu camlı gözlükler gözü yorar. Çünkü camın arkasında kalan göz ışığı az algıladığı için göz bebeği büyür. Bu da gözün normalden çok fazla yorulmasına yol açar. Kullanılacak güneş gözlüğünün camlarının mutlaka güneşin zararlı ışınlarını (UV) kıran ve yansımayı engelleyen polarize özellikte olmalıdır. Bu kurallar göz sağlığı için önemlidir. Aksi takdirde ucuza satın alınan koyu siyah camlı güneş gözlükleri göz sağlığını tehlikeye sokabilir." şeklinde konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.