Az et tüketimi kansızlık nedeni olabilir

Az et tüketimi kansızlık nedeni olabilir

Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, kansızlık (anemi) hakkında bilgi verdi.

A+A-

Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, kansızlık tehlikesi ile karşı karşıya olanların eti az tüketenler ve vejetaryenler olduğunu söyledi. Yenerel, “Halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve nefes darlığı gibi şikayetlerle ortaya çıkan bu sorun, başka ciddi hastalıkların habercisi olabilir.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, kansızlık (anemi) hakkında bilgi verdi. Yenerel, erişkin kadınlarda hemoglobin düzeyi için kabul edilen sınırın 12 g/dl olduğunu söyledi. Yenerel, “Anemi, bu kadar sık görülen bir durum olmasına rağmen maalesef gerek tanı, gerekse tedavi aşamasındaki aksaklıklardan ötürü hastaların çoğu kansızlık problemi olduğu ve çeşitli kan ilaçları kullandığı halde kansızlığının düzelmediğini söyleyerek hematoloji polikliniklerine başvuruyor.” ifadelerini kullandı.

Yenerel, halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve iş yaparken nefes darlığı kansızlığın en sık görülen şikayetler arasında yer aldığını belirtti. Prof. Dr. Yenerel, “Kansızlığın hızlı geliştiği durumlarda örneğin kazalara bağlı ciddi yaralanmalarda ya da ani gelişen mide kanamasında bayılma, şok, hatta koma dahi gelişebiliyor. Demirin alyuvarlar dışında deri ve mukozayı örten hücrelerimiz için de gerekli bir madde olması nedeniyle eksikliğinde dudak kenarlarında çatlaklar, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, bazen kaşıntı ile birlikte yutma güçlüğü ve tırnak bozuklukları gibi bulgular görülebilir.” diye konuştu.
Kadınlarda demir eksikliği anemisi görülme nedeninin adet kanamaları ve gebelik olduğunu belirten Yenerel, şunları kaydetti: “Adet kanamasının üç gün sürmesi, dört ve beşinci günlerde ise tamamen bitmiş olması gerekiyor. Gebelerde de bebeğin ana rahmindeki gelişimi sonucu demir kullanımı artıyor. Bu durum süt verme döneminde de devam ediyor ve annelerde demir depoları da sınırda ise ciddi demir eksikliği anemileri görülüyor. Böyle durumlarda gebe kadınların daha kansızlık gelişmeden koruyucu amaçlı demir hapları ve folik asit vitamini kullanmaları öneriliyor.”

Risk altındaki bir diğer grubun ise etten fakir beslenen kişiler ve vejetaryenler olduğunu aktaran Yenerel, “Demirden zengin yiyeceklerin normal miktarlarda yenmesinin demir eksikliğinden korunmada önemlidir ancak uzun süreli kanama durumlarında bu yiyecekler de demir depolarının boşalmasını engelleyemez.” şeklinde konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.