Ayak sağlığına dikkat

Ayak sağlığına dikkat

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Kibar Çamurlu, ayak sağlığı ve önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Dr. Eda Kibar Çamurlu, günlük hayatta en çok yorulan ve yıpranan organların ayaklar olduğunu söyledi.

Çamurlu, yeni doğan bebeklerin yüzde 5’inde ayak sorunlarının görüldüğünü, yetişkinlerin yüzde 60’ında ise çeşitli ayak rahatsızlıklarına rastlandığını belirtti. Yıllar geçtikçe ayakların çeşitliği değişimlere uğrayarak yapısının bozulduğunu ifade eden Dr. Çamurlu, “Bir ömür boyu sağlıklı ayaklara sahip olmak istiyorsak, ayaklarımızı etkileyen hastalıkları ve bunlardan korunmanın yollarını bilmek oldukça önemlidir. Sağlıklı bir ayak için, ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların uyum içinde sorunsuzca çalışıyor olması ve ayak cildinin de sorunsuz olması gereklidir.

Ayaklar, yıllar geçtikçe yapısal olarak değişime uğrar, rahatsızlanır ve şekil bozukluğu meydana gelir. Bunda kişinin kilosu, yaşam koşulları, ayakkabı seçimi, genetik yatkınlıkları sosyokültürel ihtiyaçları önemli etkenlerdir. Çok uzun saatler ayakta kalmak, uzun mesafeler yürümek, iş gereği kapalı ve topuklu ayakkabı tercihleri, ayakların sık yıkanması ancak kurulamaya özen gösterilmemesi genelde ayak sağlığını olumsuz etkilemekte, ayak yapısında deformasyon, nasır, siğil ve mantar enfeksiyonu, tırnak batması, ayak kokusu gibi rahatsızlıkların oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Yine kişinin sahip olduğu sistemik hastalıklar da ayak sağlığını etkileyebilmektedir. Eklem romatizması, gut, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, dolaşım bozuklukları, damar hastalıkları olan bireylerin ayak sağlığına daha bir özen göstermeleri ve mutlaka bir hekim kontrolünde tıbbi ayak bakımı ünitelerinden destek almaları gerekmektedir. Ayak bakımı için başvurduğunuz ünitede uygun ürünler kullanılmalı, ortam hijyenik, kullanılan malzemeler kişiye özel ve tıbbi cihazlar steril olmalıdır. Bu koşullara dikkat edilmeden yapılacak bir ayak bakımı ya da pedikür işlemi o bölgede bakteriyel enfeksiyona, siğillere ya da mantar enfeksiyonlarına daha da tehlikelisi kişiyi olumsuz etkileyecek enfeksiyonların bulaşmasına yol açabilir” dedi.

YANLIŞ AYAKKABI SEÇİMİ AYAK SAĞLIĞINI BOZABİLİR

İnsanların ayakkabı seçiminde bulunurken dikkat etmeleri gerektiğini de anlatan Dr. Eda Kibar Çamurlu, şöyle devam etti:
“Sağlıklı ayaklara sahip olabilmek için ayakkabı seçimine de özen gösterilmelidir. Ayakkabı numarasının doğru tespiti, ayakkabı modelinin ayak biçimine uygun olması, ayak baş parmaklarının ve ayağın en geniş olduğu tarak kısmının rahat olduğundan emin olunmalı, ayakkabı tabanının ortopedik olması, topuk yüksekliğinin ayak bileğini zorlamaması ve ayakkabının yapıldığı malzemenin hava alan terletmeyen bir dokusu olması ayakkabı alırken kişinin dikkat etmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Günlük yaşantımızda bu denli önemli olan ayak sağlığına lütfen dikkat edelim.” 

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.