Avrupa’da çocuklardaki astım vakalarının üçte birinin sebebi hava kirliliği

Avrupa’da çocuklardaki astım vakalarının üçte birinin sebebi hava kirliliği

Avrupa’da çocuklarda görülen astım (nefes darlığı) vakalarının yüzde 33’ünün kaynağı hava kirliliği

A+A-

Bu sonuç Avrupa’da 18 ülkede yapılan bilimsel araştırmada ortaya çıktı. Araştırmada 600 bin çocuk astımı vakası incelenirken bunların üçte birinde hastalığa havadaki kirletici maddelerin neden olduğu sonucuna varıldı. Araştırma Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) mevcut azot dioksit (NO2) kılavuzunun çocuklar için yeterli koruma sağlamadığına işaret ediyor.

Barselona Küresel Sağlık Enstitüsü’nün liderlik ettiği ve 7 bilim insanının katıldığı araştırmanın sonuçları European Respiratory Journal dergisinde yayımlandı. Makaleye göre, kum tanesinden bile küçük olan ve hava kirliliğine neden olan PM2.5 adlı küçük partiküllere ilişkin WHO’nun tavsiyelerine uyulsa Avrupa’da çocuklardaki yeni astım faaliyetlerinin yüzde 11’i önlenebilir. Daha da önemli ise eğer Avrupa ülkeleri literatürdeki en düşük hava kirlilik oranını sağlayabilirse Avrupa’da çocuklardaki yeni astım vakalarının yüzde 33’ünün önüne geçilebilir.

Astım çocuklarda görülen en yaygın kronik hastalıklardan birisi. Araştırmalar çocukluk döneminde kirli havaya maruz kalmanın bu hastalığa yakalanma riskini arttırabileceğini gösteriyor. Makaleye göre, ülkelerin WHO’nun PM2.5 partiküllerine dair kılavuzunu takip etmeleri durumunda toplam çocuk astım vakalarının yüzde 11’i (66 bin 600) önlenebilir.

Araştırmaya konu olan 18 ülke şöyle: Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Hava kirliliğine ilişkin veriler eksik olduğu için Doğu Avrupa ülkeleri araştırmaya dahil edilmedi.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.