Antidepresan gibi besinler

Antidepresan gibi besinler

Uzun yıllardır süren araştırmalar doğru beslenmenin ruhsal problemlere iyi geldiğini gösteriyor. Uz. Psikolog Başkak, depresyona balık, şizofrene incir'i öneriyor

A+A-

Eskiden beri yapılan bilimsel araştırmalar, iyi beslenme ve diyetle zihinsel rahatsızlıkların güvenli tedavisinin, rahatsızlıkların belirtilerini hafifletmenin mümkün olduğu gösteriyor. Dünyada birçok ruh doktorunun, hastalarını psikotropik ilaçlar yerine, iyi beslenme yoluyla tedavi ettiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak ruh sağlığımıza iyi gelecek diyetler ve beslenme şekilleri hakkında önemli bilgileri veriyor... 

DEPRESYONA BALIK 
Araştırmalar, Omega-3 alımındaki artışın depresyon belirtilerini hafiflettiğini gösteriyor. Birkaç bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre, günlük 1.000 miligram EPA formunda Omega-3 balık yağı alımı, depresyon belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı oluyor. Kişinin ruh halindeki düzelmeler, genelde bu takviyeye başladıktan 3-12 hafta arasında meydana geliyor. Ayrıca, diyetlerinde yüksek miktarda balık tüketen kişilerin ruh halinde de benzer düzelmeler olduğu biliniyor. 

Sarı kantaronda etkili: 
Sarı kantaron, hafif ve orta şiddette depresyon belirtileri gözlemlenen kişilerin tedavisinde etkili olan bir bitki, fakat ciddi depresyon vakalarında çok fazla işe yaramıyor. Sarı kantaron, bazı antidepresan ya da diğer ilaçlarla beraber alındığında bazı sıkıntılara yol açabilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. 

KEDİ OTU SAKİNLEŞTİRİR 
Kediotu, kaygıyı azaltıp, sakinleştiricilerin yaptığı gibi kişinin daha iyi uyumasına yardımcı oluyor. İlaçların yan etkilerinden daha çok etkilenen çocuklar ve yaşlılarda kullanımı alternatif olarak düşünülebilir. Kediotunun etki etmesi biraz zaman alıyor.

ŞİZOFRENİYE B3 VİTAMİNİ
Diğer adı 'niyasin' olan B3 vitamini, dünyada şizofreni teşhisi konulmuş binlerce hastaya şifa kaynağı oldu. Dr. Abram Hoffer, binlerce hastasının tedavisinde yüksek dozlarda B3 vitamini kullanarak tedavi etti ve yüzde 90 oranında başarı elde etti. B3 vitamini ise, incir, süt, patates, kahve gibi besinlerde bulunuyor.

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYIN
Uzmanlar önerilen bu besinlerin de yaşamı tehdit edebileceğini belirterek şu uyarılarda bulunuyor: "Tedavilerin bitki ve hayvan kaynaklı olması, onların güvenli olduğu anlamına gelmez. Bitkisel tedavilerin de istenmeyen yan etkileri vardır ve bunlar, tıpkı antidepresanlar ya da ilaçlar gibi, diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Alternatif tıp tedavilere başvurmadan önce, özellikle ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın."

Takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.