1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Alzheimer'da Erken Tanı Önemli
Alzheimer'da Erken Tanı Önemli

Alzheimer'da Erken Tanı Önemli

Nöroloji Uzmanı Dr. Melih Vural, halk arasında bunama olarak bilinen demansın, hafıza, lisan, aritmetik, karar verme yetisi, dikkat ve diğer bilişsel fonksiyonlarda ilerleyici kayıpların meydana gelmesi olduğunu belirtti.

A+A-
İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan alzheimer hastalığının yakın geçmişi unutma, karar vermede güçlük ve tanıdığı yerlerde kaybolma gibi belirtiler gösterdiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Melih Vural, unutkanlığın, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorun olduğunu söyledi.
 
Özellikle yaşlılarda bunama hastalığının ilk bulgusu olabileceğini ve ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Dr. Vural, “Alzheimer, erken döneminde genellikle gözden kaçırılabilir ve yanlış bir şekilde yaşlılık ya da yaşlanmanın normal bir parçası gibi adlandırılabilir. Hastalığın başlangıcı sinsi olduğu için başladığı kesin tarihi belirlemek zordur. Yaşlılar, geçmişte majör depresyon geçirenler, damar hastalıkları olanlar, geçmişte ciddi kafa yaralanmaları geçirenler ve düşük eğitim düzeyindeki kişiler alzheimer hastalığı için risk faktörü taşır” dedi.
 
ALZHEİMER TEDAVİSİ
 
Alzheimer tedavisinde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Dr. Melih Vural, şunları kaydetti:
 
”Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve hastalığa ait olumsuz bulgu azaltılabilir. Amaç, hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar 'antidepresan gibi' kullanılır. İlaçların doktor kontrolünde alınması oluşabilecek daha kötü sorunları önler.”
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.