Alzheimer hastalarına hatırlatma terapisi yapılıyor

Alzheimer hastalarına hatırlatma terapisi yapılıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, hazırladığı fotoğraf albümü odalarında alzaymır hastalarına aile albümlerini göstererek 'hatırlatma terapisi' uyguluyor.

"Bunama" olarak da bilinen ve zihinsel performansı etkileyen demansın en yaygın görülen şekli alzheimer, günlük aktivitedeki azalmanın yanında bilişsel yeteneklerde bozulmalara da neden olabiliyor. 

İlerleyen yaşta ortaya çıkan, hatırlamada güçlük, bazı yetilerde bozulma ile ilişkilendirilen hastalıktan kurtulabilmek için öteden beri ilaç tedavisinin yanında çeşitli yöntemler de tercih edilebiliyor. 

Klinikte oluşturulan özel odada hastalara ait aile fotoğrafları bilgisayar aracılığıyla duvara yansıtılıyor, görüntüdeki kişiler ve mekan hakkında sorular yöneltiliyor.

Haftanın belli günlerinde ortalama 45 dakika süren terapide, hastaların uzun dönem hafızalarındaki bilgileri kullanarak davranışlarına yönelik olumlu durumun ortaya çıkması hedefleniyor.

"Amacımız hastalığın yıkıcı süreçlerini en aza indirerek"

DEÜ Tıp Fakültesi Geriatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, Türkiye'de insan ömrü uzadığı için demans hastalıklarının görülme sıklığının da arttığını söyledi.

Gençlerde 10 bin de 1 görülen hastalığını yaşlılarda yüzde 10'lara kadar yükseldiğini vurgulayan Işık, "Fotoğraf göstererek uyguladığımız tedavimizin birinci amacı, alzheimer gibi ya da diğer demanslar da gördüğümüz yıkıcı süreçleri en aza indirerek ailelerin bakıcı yükünü en aza indirmek. İkinci amacımız ise hastalara günlük hayatlarında kendilerine ve başkalarına zarar vermeyerek şekilde hayatlarına devam etmelerini sağlamak" dedi.

"Geçmişi hatırlatarak tedavi etmek istiyoruz"

Kendileriyle hayatlarını ve fotoğraflarını paylaşan hastalara terapiyi uygulayabildiklerini anlatan Işık, şöyle devam etti:

"Maliyet gerektirmiyor, yan etkisi de yok. Terapi ile hastayla biraz daha iletişim kurulması sağlanıyor. Sosyalizasyon sağlanıyor ve hasta bazı şeyleri paylaşmaya başlıyor. Geçmişiyle ilgili sempatik ve hoş olan duyguları canlanıyor. Demans hastalarını ileride kurulacak bir simülasyon merkezinde geçmişi hatırlatarak tedavi etmek istiyoruz."

Mehtune Gölcük, bakımını üstlendiği 77 yaşındaki Güler Kökenir'e 4 yıl önce demans hastalığı teşhisi konulduğunu anlattı.

Hastalığın sürecini öğrendiklerinde endişelendiklerini belirten Gölcük, "2 yıl önce Ahmet Bey'e başvurduk. Fotoğraflarla hatırlatma terapisi almaya başladık. Zaman zaman yaşadığımız birtakım sorunlar var ama hastalıkla ilgili ilk duyumlarımızdaki gibi korkulacak bir durumun olmadığını gördük" dedi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.