1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yükseliyor
Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yükseliyor

Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yükseliyor

Kocaeli'nin ana su kaynağı olan Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi, son zamanlara etkili olan yağışlarla 24 milyon metreküpe ulaştı.

A+A-

İSU Genel Müdürü Bayram, "Hat ile gölden şu anda günlük 200 bin metreküp su alıyoruz ama kuyuların devreye girmesiyle bunu 160 bin metreküpe düşüreceğiz" dedi.
 
Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşlarının bulunduğu Kocaeli'nin ana su kaynağı olan Yuvacık Barajındaki su seviyesi, 24 milyon metreküpe yükseldi. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, özellikle mayıs ayında bekledikleri yağışları aldıklarını belirterek, bu yağışların devam ettiğini söyledi.

Bayram, kentin su kaynağı olan Yuvacık Barajı'nda su seviyesinin 24 milyon metreküp seviyesine ulaştığını dile getirerek, "24 milyon metreküp, yaz aylarında şehrin 2 aylık suyu demektir. 2014'te 5 milyon metreküp suyla girdiğimiz düşünülürse Ocak ayına göre çok daha iyi durumdayız. Ancak sene sonunu yani gelecek yağışlı dönemi düşündüğümüzde bu suyun bize yetmeyeceği görülüyor. Onun için de İzmit ovasında derin kuyu çalışmaları, derelerin arıtma tesislerine bağlanması 15-20 günde devreye alacağız. Kocaeli olarak su sıkıntısı yaşamayacağız" diye konuştu. Kış mevsiminde yaşanan kuraklık sonrası 80 su kuyusu açmayı planladıklarını belirten Bayram, çalışmaların yüzde 95 oranında tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi.

SAPANCA GÖLÜ'NDEN DAHA AZ SU ÇEKİLECEK

Bayram, kısa sürede 80 kilometre çelik hat döşendiğini ve 80 su kuyusu açtıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "80 kuyudan günlük 120 bin metreküp su almayı planlıyoruz. Şehir geçen yıl yaz aylarında ortalama 450 bin metreküp su tüketti ama kış aylarında 330-350 bin metreküpe düşmüş. Kuyulardan kış ayları tüketimi dikkate alınırsa 3'te 1 oranında ilave bir kaynak temin edilmiş olacak. Hat ile gölden şu anda günlük 200 bin metreküp su alıyoruz ama kuyuların devreye girmesiyle bunu 160 bin metreküpe düşüreceğiz. Sapanca Gölü'nden su alma konusunda bakanlığımızla koordineli şekilde çalışıyoruz."

ARITILAN ATIK SULARI SANAYİ KULLANACAK

Bayram, atık suları ileri arıtmadan geçirerek büyük sanayi tesislerinin kullanımına sunacaklarını vurgulayarak, 7 Temmuz'da Kullar bölgesindeki 10 büyük sanayi tesisine arıtılmış su vereceklerini kaydetti. Bu yolla şebekeden yapılan tüketimi düşürmeyi amaçladıklarını belirten Bayram, "Seka Parkı, Plajyolu arıtmadan çıkan geri dönüşüm suyunu ileri arıtarak sulayacağız. Bunlarda ilave kaynaktır. Kocaeli'de Sapanca Gölü'nden İSU ve Tüpraş su alıyor. Tüpraş'a Körfez arıtma tesisinden atık su vereceğiz. Onlar sözleşmelerini imzaladılar. Tüpraş kendi ileri arıtma tesislerini kuracak ve Sapanca Gölü'nden aldıkları suya ihtiyaçları olmayacak. Arıtma tesisimizden vereceğimiz suyu 49 yıllığına garanti ettik. Bu da Türkiye'de bu ölçekte sanayide geri dönüşüm suyunun kullanılması anlamında ilk ve büyük bir projedir" şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.