1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yılın yeni normali yavaş büyüme
Yılın yeni normali yavaş büyüme

Yılın yeni normali yavaş büyüme

Nisanda ihracat yüzde 9,8 gerileyerek 11,8 milyar dolar oldu.

A+A-

Dünyada yavaş büyümeye dikkat çeken ve bunun artık normal senaryo haline geldiğini belirten TİM Başkanı Büyükekşi, “Bu yıl dünya ekonomisi için yüzde 2,9, gelişmiş ülkeler için yüzde 2,4 ve gelişen ülkeler için yüzde 4,3 büyüme bekleniyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Nisan ayı ihracat verilerini, Bayburt’ta açıkladı.

Buna göre nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 gerileyerek 11 milyar 823 milyon dolar oldu. Yılın ilk 4 ayında toplam ihracat yüzde 8,1 gerileme ile 48 milyar 951 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatta son 12 aylık süreçte ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 gerileme ile 153 milyar 66 milyon dolar oldu. İhracatta Nisan ayında kilogram bazında yüzde 3 artış kaydedilirken, ağırlıklı olarak avro/dolar paritesine bağlı olarak gerileme yaşandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, törende konuşmasına tüm emekçi ve çalışanların 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Gününü” kutlayarak başladı.

PARİTENİN NEGATİF ETKİSİ

Döviz kurlarına dikkat çeken TİM Başkanı Büyükekşi, “İhracatımız bu yıla maalesef arzu ettiğimiz şekilde başlayamadı. Tüm dünyada doların değer kazanması ve paritedeki düşüş, ihracatımıza baskı yapıyor. Geçtiğimiz yılın Nisan ayına göre ortalama 1,38 seviyesinden yüzde 22 düşüşle 1,08 seviyelerine inen paritenin negatif etkisi aylık 1,5 milyar doları buldu. Kümülatif bazda bakıldığında sadece AB-28 ülkelerine avro/dolar paritesi kaybı sebebiyle yaşanan ihracat düşüşü ilk 4 ayda 4,5 milyar doları aştı” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN YENİ NORMALİ

Büyükekşi, ihracat verilerini açıklamasının yanı sıra Türkiye ve dünya gündemi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Tüm dünyada yavaş büyümeye dikkat çeken ve bunun artık normal senaryo haline geldiğini aktaran Büyükekşi, “Bu yıl dünya ekonomisi için yüzde 2,9, gelişmiş ülkeler için yüzde 2,4 ve gelişen ülkeler için yüzde 4,3 büyüme bekleniyor. Diğer taraftan 30 yıl boyunca global çapta en hızlı büyüyen ekonomi Çin’in büyümesi yavaşlıyor. Çin’in büyümesinin yavaşlaması da emtia fiyatlarının gerilemesine yol açıyor” dedi.

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.