YGS şampiyonunun annesinin sırrı

YGS şampiyonunun annesinin sırrı

2011 YGS Türkiye Birincisi Mahmut Bilal Doğan’ın Annesi Gülinazik Doğan Risale Haber’e konuştu

Röportaj: Dursun Sivri-Risale Haber

 

2011 YGS Türkiye birincisi Mahmut Bilal Doğan’ın sonuçlar açıklandığında “önce çalıştım sonra dua ettim” sözü dikkate değerdi. Hem fiili dua hem kavli duanın önemine inanan örnek bir hayat anlayışı. Böyle bir evladın annesi de örnek bir anne olabilir düşüncesi ile anneler gününü tebrik ederek Risale Haber’e görüşlerini açıklamasını talep ettik. Gülinazik Doğan hukuk lisans eğitimini tamamlamış.

 

Bilal YGS Türkiye birincisi oldu. Öncelikle tebrik ederiz. Bilâl açıklamalarında önce çalıştım sonra dua ettim diye farklı bir beyanda bulundu.

 

Bilal küçük yaşlardan beri sorumluluk sahibi bir çocuktu. Bununla beraber biz ona sadece başarı odaklı bir hayat anlayışını öğütlemedik. Gayret etmesini söyledik. Başarı derecesi ne olursa olsun öncelikle gayret etmesinin önemli olduğunu söyledik.

 

BAŞARIDAN ÖNCE İYİ BİR İNSAN OLMASINI ÖNEMSEDİK

 

Hayata hazırlama bağlamında nasıl bir yaklaşım sergilediniz?

 

Biz çocuğumuza her şeyden önce iyi âhlâk sahibi ve iyi bir insan olmasını arzu ettik. İnsanlara faydalı olmayı gaye edinmesi noktasında yönlendirmeye çalıştık.  Örnek olmayı daha fazla önemsedik.

 

Tavsiyeleriniz neler oldu? Olumsuz etkilenmeden nasıl korudunuz?

 

İnsan olmanın şartının Allah’a iyi bir kul olmaktan geçtiğinin bilincini kazanmasını sağlamaya çalıştık. Bu temel bilgileri aile içinde vermeye çalıştık. Bazen özel hocadan ders alması şeklinde desteklerimiz oldu. Bu hayat derslerine çocukluktan beri çok sıkmadan almasını sağlamayı sürdürdük.

 

Diğer çocuklarınızın yetişme tarzı da aynı mı?

 

Çocuklarımdan biri İstanbul Fen Lisesi ikinci sınıfta, biri 6. Sınıfta, en küçüğü ana okulunda. Onlara da yaklaşımız farklı değil.

 

BİLAL SINAVA ABDESTLİ GİRDİ

 

Annelere ve ailelere neler tavsiye edersiniz?

 

Çocuklar öncelikle yakınında örneklere bakıyor. Hayatı örneklere bakarak öğreniyor. Biz de örnek olmaya çalıştık. Doğrusu hiçbir konuda baskı yapmadık. Çocuklara sevdiğimizi ve güvendiğimizi hissettirmeye çalıştık. İnancın gereğini yaşama bakımından meselâ bu YGS sınavında Bilal’e “oğlum abdest almadan çıkma sınava abdestli gir” dedim. Abdestli olmak hem inançlarını yerine getirme hem de mânevi bir korunmadır.

Başarısı noktasında çok fazla ve farklı bir şey yapmadık. İyi okul ve iyi öğretmenlerin de payı var şüphesiz. Diğer yandan bu başarıyı bir yönden de bize Allah’ın bir lütfu olarak görüyoruz, şükrediyoruz.

Bilal birinci olmasa da bizim için aynıydı.  Birinci olmasından daha önemlisi bizim için iyi bir insan olması, güzel ahlâk sahibi olmasıdır.

 

www.RisaleHaber.com