Yasakçılar dertlerini Obama’ya anlatsın!

Dünya, kıyamet gününe doğru yuvarlanırken bir yandan da güzel gelişmeler oluyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşma bunlardan biri.

Obama’nın beğenilen ve alkışlanan ‘tarihî konuşması’ muhtemelen önümüzdeki günler, aylar ve belki de yıllarda çok tartışılacak. Konuşma büyük ölçüde kabul gördü, şimdi sıra bu sözlerin icra safhasına konulmasında...

Bazıları bu ve benzeri konuşmalarda ‘gizli niyet’ arıyor. Böyle bir ihtimal her zaman var, fakat biz ‘ele bakıp, kalbe bakamayacağımıza göre’ söylenen sözleri değerlendirmek durumundayız. Alışılmışın dışında bir başkan Obama. Keşke bu sözler doğrultusunda icraat yapılsa. İnanın, bu vaatler yerine getirilse sadece Amerika ve Ortadoğu değil, bütün dünya huzura ve barışa kavuşabilir.

Düşünün, konuşan bir ABD Başkanı ve sözlerine “Esselamü aleyküm” diyerek başlıyor. “Eh, Müslümanları kandırmak için yaptı!” deyip geçebilir miyiz? Neredeyse İslâm ülkelerinin başkanları, başbakanları sözlerine bu selâmla başlamıyor. O halde bu konuşmayı yok sayamayız...

Konuşmada üzerinde durulması gereken çok nokta var, ama bilhassa yasakçıları tedirgin eden sözleri önemli. Türkiye’den ‘başörtüsü yasağı’ ihraç etmek isteyen yasakçılar, artık eskisi kadar rahat hareket edemeyecekler. Çünkü Obama bile bu yasağın yanlış olduğunu ve sona ermesi gerektiğini -dolaylı olarak dahi olsa- anlattı. “Sözün tamamı ‘akıllıya’ söylenir” kaidesince, Türkiye’deki yasakçılar Obama’nın sözlerinden gereken dersleri çıkarmak durumundadırlar.

Obama, konuşmasında Kur’ân’ın Hucurat suresinden alıntı yaptı ve “Müslüman kadınlara ne giyeceği dikte edilmemeli” dedi. Obama konuşmasında ayrıca, ABD’de başörtüsü takmanın yasal koruma altında olduğuna da dikkat çekti. Kadın haklarının sadece İslâm ülkelerinin değil, batı ülkelerinin de problemi olduğunu hatırlatan ABD Başkanı, “Batı’daki bazı insanların, başı kapalı olan kadınların eşit olmadığı yönündeki fikrine katılmıyorum. Ancak eğitim hakkı elinden alınan kişinin, eşitlik hakkı da elinden alınmıştır” da dedi.

Obama başka ne deseydi? “Türkiye’deki yasak bir an önce sona ersin” mi deseydi! “Müslüman kadınlara ne giyeceği dikte edilmemeli” demenin başka bir mânâsı mı var? Kim, hangi ülkeler Müslüman kadınlara nerede ve ne giymesini dikte ediyor? Avrupa’da bu yanlışı sürdüren ülkelerin başında Fransa var. Fransa’da sınırlı da olsa bir başörtüsü yasağı var. Türkiye’deki yasakçılar sevinmesin, Fransa’daki yasak Türkiye’dekiyle kıyaslanmayacak kadar sınırlı: Üniversitelerin hiç birinde yasak yok. Sadece devlete ait ilk ve orta öğretimde yasak var. Özel kişilere ait ilk ve orta öğretimde de yasak söz konusu değil!

Başörtüsü yasağının anlamsızlığı Obama’nın dilinden de seslendirildiğine göre Türkiye’deki yasakçıların destek alacağı mihraklar kalmamış demektir. Geçen aylarda ‘insan hakları raporları’na giren başörtüsü yasağı, dünya liderlerinin gündemine de girmiş oldu.

Türkiye’yi ‘idare edenler’ de artık ‘yasak yokmuş gibi’ yapma kolaycılığına sığınamayacaklar. Uluslar arası toplantılarda da bu konu gündeme gelecek ve inşallah geç de olsa hak yerini bulacak. Dolaylı da olsa Obama’ya ‘tesettür’ü savunduran Mevlâ’ya hamdolsun, şükrolsun. Amin.
 
Yeni Asya

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.