1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vefalı leylek beldenin logosu olacak
Vefalı leylek beldenin logosu olacak

Vefalı leylek beldenin logosu olacak

Eşinin trafodaki elektrik akımı sonucu telef olmasından sonra Bayburt'u hiç terk etmeyen, kışın dahi göç etmeyen leylek Arpalı Belediyesi'nni logsu olacak

A+A-

Bayburt’ta, eşinin elektrik akımına kapılıp telef olmasının ardından 12 yıldır göç etmeyen leylek, yaşadığı Arpalı Belediyesi’nin yeni logosunda yer alacak.

Arpalı beldesindeki Merkez Camii'nin kubbesindeki yuvasını eşi telef olduktan sonra yörede sert geçen kış mevsimine rağmen 12 yıldır terk etmeyen leylek, belediyenin yeni logosunda yer alacak. Arpalı Belediye Başkanı Şadi Terzi, 12 yıldır beldeyi terk etmeyen leyleğin adeta beldenin tanıtım aracı haline geldiğini belirterek, "Leylek artık öyle bir duruma geldi ki beldemizin tanıtımı burada yaşayan insanlardan ziyade bu leylekle anılır oldu. Birçok ulusal ve yerel televizyonda yayımlanan haberler buna vesile oldu" dedi.

Leyleğin yörede sert ve soğuk geçen kış mevsimlerinde dahi hiç göç etmediğini anlatan Terzi, "Biz bunun neden göç etmediğini bilemiyoruz ancak şunu söyleyebilirim ki kışın leyleklerin göç döneminde leylekler buraya toplanıp geliyorlar. Diğer leylekler ve bunun yavruları birlikte göç ediyor ancak bu leylek eşinin caminin yakınında bulunan trafo merkezine çarparak ölmesi sonrasında buradan hiç göç etmedi. Beslenmesini de derelerin kıyısındaki bitkilerle yaparak eksi 30 derece soğuklarda dahi burada kaldı. Yıllardır bizimle yaşayan ve sembolümüz haline gelen leyleği, belediyenin logosunda kullanarak kalıcı bir hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Terzi, mevcut logoları üzerinde çift başağın bulunduğunu belirterek, "Tasarım aşamasında olan logonun üzerinde leylek ve Merkez Camii'nin silueti yer alacak. Yeni logomuzun insanlar tarafından sevileceğine ve ilgi uyandıracağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.