Van'da seçimin gündemi Said Nursi'nin projesi: Adı var kendi yok!

Van'da seçimin gündemi Said Nursi'nin projesi: Adı var kendi yok!

26. Yasama dönemini Zehra Üniversitesi hayalleri ile geçiren Van’da, sorumluluk yeni dönem milletvekillerine kaldı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Seçim heyecanının doruk noktada olduğu Van'da gündemin ilk sıralarında Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin projesi bulunuyor.

Yerel Şehrivan Gazetesi'nden Önder Altınal'ın haberine göre kararı alınmasına rağmen bir türlü kurulmayan Zehra Üniversitesi büyük hayal kırıklığına yol açtı.

Hayatının bir dönemini Van’da geçirirken Van’da çok dilli bir üniversite kurma hayalinin peşinde koşan Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Medresetü'z-Zehra (Zehra Üniversitesi) projesi Van’ın 26. Dönemde gerçekleşmeyen projeleri arasında kaldı. İlk olarak Van milletvekili Prof. Dr. Beşir Atalay tarafından dile getirilen ve kurulması için yoğun çaba sarfedilen üniversite yasama dönemi bitmesine rağmen kurulmadı. 

Atalay’ın başkanlığı döneminde Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndan da onaylattığı fakat bir türlü meclis gündemine taşınamayan üniversite Türkiye’de onlarca yeni üniversite kurulmasına rağmen bir türlü hayat bulmadı. 

Van’ı da en çok heyecanladıran projelerden biri olarak konuşulan ve çok dilli bir Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak tasarlanan üniversitenin kuruluşuna dair her şey hazır olmasına rağmen beklenen müjdeli haber gelmedi. 26. Yasama dönemini Zehra Üniversitesi hayalleri ile geçiren Van’da, sorumluluk yeni dönem milletvekillerine kaldı.

VAN'IN EN BÜYÜK HAYALLERİNDEN BİRİ

Van’ın en büyük hayallerinden bir tanesi ikinci bir üniversiteye kavuşmak. Bu üniversite de Said Nursi’nin projesi olan Medresetü'z-Zehra. (Zehra Üniversitesi). Üstad’ın uzun yıllar önce hayalini kurduğu ve Edremit’te yükselecek bir ilim merkezi olarak tasarladığı o üniversite için büyük beklentileri oluşturulmasına rağmen o hayal ikinci kez yarıda kaldı.

BİRÇOK ŞEHİR VAR, VAN YOK!

Türkiye’de son dönemlerde dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısını görüşerek, Türkiye’nin bir çok ilinde yeni üniversitelirin kuruluşunun startını verdi. Halbuki tüm bu üniversitelerden önce Van Zehra Üniversitesi kurulmayı bekleyen ilk üniversiteydi. 2015 yılında kararı çıkan Zirve Üniversitesi ve Fenerbahçe Üniversitesi ile kurulmayı beklerken o tarihten bu yana bir türlü kararı çıkmayan üniversite hayali sonraki bahara kaldı.

Haberde bir çok siyasi parti temsilcisi ve sivil toplum kuruluşunun görüşüne yer verilirken Zehra Üniversitesinin bir an önce açılması istendi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum