1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. UNESCO Listesine Alınan Kapalı Çarşı'nın Değeri Artıyor
UNESCO Listesine Alınan Kapalı Çarşı'nın Değeri Artıyor

UNESCO Listesine Alınan Kapalı Çarşı'nın Değeri Artıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: "(Kapalı Çarşı) Vatandaşların büyük alışveriş merkezlerinde bulduğu hangi hizmet varsa onları çarşımıza kazandırmak istiyoruz. Çünkü çarşı şehrin aynası. Çarşı ne kadar hareketli olursa Bursa o kadar hareketli olur"

A+A-
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin aynası olan Kapalı Çarşı ve çevresindeki çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını belirterek, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren bölgenin reytinginin de gün geçtikçe arttığını bildirdi.
 
Büyükşehir Belediyesinin restorasyon ve yenileme çalışmalarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ndeki esnaf, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi konuk etti.
 
Kapalı alt çarşıda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Bursa Yaymacılar ve Benzerleri Odası Başkanı Fahrettin Tüccaroğlu, ​yaz aylarında vatandaşların bir an önce çıkmak için uğraştığı alt çarşının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan klima sistemi sayesinde ferah ve daha konforlu hale geldiğini belirtti.
 
"Çarşının reytingi yükseliyor"
Çocukluğunun çarşıda geçtiğini, yıllardır konuşulan tüm sorunları bildiğini söyleyen Altepe de çarşının üstünün kapatılması, bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi gibi konuların çarşı esnafının her zaman gündeminde olduğunu aktardı.
 
Bu sorunların daha önce kenti yönetenlerin gündemine hiç gelmediğini dile getiren Altepe, Osmangazi ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bu sorunlarla ilgilendiklerini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Çatı kaplama, cephe düzenleme, bölgedeki tarihi eserlerin restorasyonu gibi çalışmaların ardından şimdi de Kapalı Çarşı'nın restorasyonunu tamamlama aşamasına getirdik. Vatandaşların büyük alışveriş merkezlerinde bulduğu hangi hizmet varsa onları çarşımıza kazandırmak istiyoruz. Çünkü çarşı şehrin aynası. Çarşı ne kadar hareketli olursa Bursa o kadar hareketli olur. Ancak alışveriş merkezleriyle rekabet için sadece fiziki düzenlemeler yetmez. Bunun için çalışma sisteminden, açılış kapanış saatlerine kadar bir dizi düzenleme daha yapılmalı. Eğer siz dükkanları erkenden kapatırsanız, vatandaş da aradığını bulmak için alışveriş merkezlerine gider. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor."
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanvekili Bahri Şarlı, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak'ın da katıldığı toplantının sonunda Şarlı ve Tak, Türkiye Esnaf Haber Dergisi tarafından 2013 yılının "Ani Evran"ı seçilen Altepe'ye plaket takdim etti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.