1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Turnalara çipli takip
Turnalara çipli takip

Turnalara çipli takip

"Ulusal Turna Eylem Planı" kapsamında yürütülen envanter çalışmaları çerçevesinde, Sivas'ta 4 Anadolu dağ turnasına çip takıldı.

A+A-
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, "Takılan çipler 10 yıl geçerli olup, bu turnalar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve 15. Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecek" dedi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Doğa Araştırmaları Derneğinin iş birliğinde yürütülen "Ulusal Turna Eylem Planı" kapsamında yapılan envanter çalışmaları çerçevesinde, Sivas'ta 4 Anadolu dağ turnasına çip takıldı. Sivas'taki bazı sulak alanlarda yürütülen çalışmalara, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay ve Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri ile Uluslararası Turna Vakfı, Alman Turna Koruma Vakfı ve Doğa Araştırmaları Derneğinden yaklaşık 20 uzman katıldı. Yaklaşık 1 hafta süren çalışmalarda, 4 Anadolu dağ turnası yavrusuna çip takıldı. Anadolu'da bereket ve uğur getirildiğine inanılan dağ turnaları, takılan bu çiplerle izlenecek. Bu sayede turnaların hem göç yolları hem de kışlama alanları tespit edilecek.
 
TURNALARIN ADI SADECE TÜRKÜLERDE KALMASIN
 
Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, dünyada 15 türü bulunan turnalardan Anadolu dağ turnası, Telli turna ve Allı turnanın Türkiye'de görüldüğünü söyledi. Bunlardan sadece Anadolu dağ turnasının Türkiye'de ürediğini belirten Deligöz, Türkiye'de 200'e yakın Anadolu dağ turnasından 18 çiftin üreme yeteneğine sahip olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Deligöz, Türkiye'de üreyen turna sayısının az olması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili detaylı araştırma çalışması başlattığını belirterek, "Bu bağlamda, dünyada dağ turnaları konusunda uzman kuruluşlarla beraber harekete geçme kararı alınmıştır. Bu kapsamda, Uluslararası Turna Vakfı ve Alman Turna Vakfıyla da görüşülerek Sivas'a çağrılan bilim adamları ve teknik ekiple, Sivas'tan ve Türkiye'den ekiplerin de katılımıyla, yakaladığımız 4 turnaya çip takıldı" diye konuştu. Çip takılan turnaların, uydu sistemleri üzerinden takip edileceğini, bu sayede turnaların hem göç yollarının hem de kışlama alanlarının tespit edileceğini kaydeden Deligöz, "Takılan çipler 10 yıl geçerli olup, bu turnalar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve 15. Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecektir" dedi. Ayhan Deligöz, Anadolu dağ turnalarının Sivas, Muş, Erzincan, Erzurum, Van, Samsun, Adıyaman ve Bolu'da yaşamını sürdürdüğünü belirterek, bu turnaların korunması ve adının sadece türkülerde kalmaması için herkese büyük görev düştüğünü söyledi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.