Türkiye'nin kuşaklararası dayanışma haritası çıkarılacak

Türkiye'nin kuşaklararası dayanışma haritası çıkarılacak

TÜBİTAK'ın desteğiyle, yaşlı ebeveynler ile çocukları arasındaki dayanışma, "Türkiye'de Kuşaklararası Dayanışmanın Değerlendirilmesi Projesi" ile araştırılacak.

A+A-

Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ekim'in, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan edilmesinin 25. yılının kutlanacağını anımsatarak, bu yılki gündemin "Sürdürülebilirlik ve Yaşlıları Kuşatan/İçeren Bir Kent Çevresi" olarak belirlendiğini ifade etti.

Merkezin yaşlı refahı, aktif ve sağlıklı yaşlanma odağındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Özmete, TÜBİTAK tarafından desteklenen "Türkiye'de Kuşaklararası Dayanışmanın Değerlendirilmesi Projesi"ni yürüttüklerini ve ilk sonuçların ortaya çıktığını belirtti.

Projenin yürütücüsü Özmete, Türkiye'de 12 ilde gerçekleştirilecek projeye, yetişkin çocuk sahibi olan 65 ve daha büyük yaştaki 2 bin kişi ve yaşlı ebeveyne sahip 2 bin yetişkin çocuk olmak üzere 4 bin kişinin katılacağını ifade ederek, bu kapsamda Türkiye'nin kuşaklararası dayanışma haritasının belirleneceğini bildirdi.

Kuşaklararası dayanışma düzeyinde iller arasında farklılık olup olmadığının bu çalışmayla görülebileceğini belirten Özmete, durum tespiti yaparak, yaşlıların ihityaçlarının da belirleneceğini söyledi.

Özmete, "Bu çalışmayla kuşaklar arasındaki ilişkilerin güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.