1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'nin En Sıra Dışı Mescidi
Türkiye'nin En Sıra Dışı Mescidi

Türkiye'nin En Sıra Dışı Mescidi

Hattat Necmi Atik tarafından Antalya'daki bir alışveriş merkezindeki mescit içerisine yapılan "Hu" minberi ve "Hilal" mihrabı sıra dışı görüntüsüyle dikkat çekiyor.

A+A-
Antalya'daki bir alışveriş merkezi içerisine yapılan mescit, konsept yapısı ve içerisinde yer alan sıra dışı sembollerle dikkat çekiyor.
 
Antalya'da geçtiğimiz yıl açılan Mark Antalya Alışveriş Merkezi'nde yer alan 700 metrekarelik mescit, değişik yapısı ve içeriğiyle fark ediliyor. Hattat Necmi Atik tarafından tasarımı yapılan mescitte benzerlerinden ayrılan  birçok tasarım hem ibadet edenlerin hem de AVM'ye gelen yabancıların ilgisini çekiyor.
 
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Atik, genellikle alışveriş merkezlerine yapılan veya sonradan eklenen mescitlerin küçük ve dar alanlardan oluştuğunu söyledi. AVM içerisinde, hem erkek hem kadın mescitlerinin 350'şer metrekarelik bir alandan oluştuğunu anlatan Atik, okuma salonları, modern abdest alma ünitesi ve sıra dışı yapısıyla mescitlerin hem göze hem de gönüllere hitap eden bir tarzda oluşturulduğunu kaydetti.
 
AVM yöneticilerinin özgün ve orijinal bir tasarım talep etmeleri üzerine Türkiye'de hatta dünyada hiç örneği olmayan 650 kişi kapasiteli bir tasarım hazırladığını ve hayata geçirdiğini ifade eden Atik, imamın hutbe okumak için çıktığı ahşap min "Hu" harflerinden 2 aylık bir çalışmayla yapıldığını söyledi.
 
Hattat Atik, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'de bu tarzda bir min denenmemiş hatta dünyada bir örneğini şu ana kadar görmedim. Min baktığınızda bir "Hu" harfi var. Sülüs hat ölçülerinde Allah anlamına gelen "Hu" ifadesi 4 metre boyutundaki arabi harflerden oluşuyor. Malum minber imamın Allah'ın emir ve yasaklarını dinleyenlere aktardığı hutbe yerleridir."
 
Aynı çalışma kapsamında yine ilk kez bir mihrapta hilal şeklini kullandıklarını dile getiren Atik, "Bu da çok ilginç bir tasarım oldu. Hilal bizim sembolümüzdür, doğuş, tazelik bereket ve yenilik anlamındadır. İslamın da sembolüdür" dedi.
 
Duvarları, 10 kişiden oluşan bir ekiple 5 çeşit hat yazı stiliyle 4'er metre boyutlarındaki yazılarla süslediklerini de anlatan Atik, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Mescitte beyaz ve siyahın dışında hiçbir renk kullanmadık. Yazıları, sade ve asil görüntüyü koruyabilsin diye levhaya veya asılmak için bir araç kullanmadan direkt duvarlara yazdık.  Ayrıca mescitte abdest alma alanları da özel tasarlandı ve kolay abdest alınması için özel çalışma yapıldı. Engelli vatandaşlar için düşük seviyede bir abdest alma ünitesi var. Burayı ibadet etmek için huşunun aranıp bulunabileceği bir yer haline getirdik. Mescit içindeki kirişleri ve blokları da fil ayaklarına çevirerek buraya ayrı müstakil bir cami havası kattık. Antalya'da ve Türkiye'de değil, dünyada bir ilk. Böyle büyük bir AVM içerisinde böyle bir mescidin yapılması bir ayrıcalık
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.