Türkiye'nin en kapsamlı gençlik araştırma raporu açıklandı

Türkiye'nin en kapsamlı gençlik araştırma raporu açıklandı

Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı bir araştırma olduğu belirtilen Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nun sonuçları 81 ilden gelen yüzlerce gençlik temsilcisinin katıldığı toplantıda açıklandı.

Bu araştırmamızla Türkiye gençliğinin bir fotoğrafını çekmeyi hedefledik. Yüz yüze anketler aracılığıyla 16 ilde 1209 gencin katılımını sağlayarak Türkiye’de Gençliğin İyi Olma Hali Raporu araştırmasını gerçekleştirdik. Gençlik araştırmamızı maddi durum, eğitim, sağlık, ilişkiler, katılım, risk ve güvenlik başlıkları altında şekillendirdik” açıklamasında bulundu.

Gençler Siyasete Katılımı Yalnızca Oy Kullanmaktan İbaret Görüyor
Sezai Hazır,  “Araştırmamız gençlerin siyasete katılımı, yalnızca oy kullanmaktan ibaret gördüklerini ortaya çıkardı. Genel ve yerel seçimlerde oy kullanan gençlerin oranı %78,2 iken gençlerin aktif siyasette yer alma oranının sadece %3,9 olduğu görüldü.Rapora göre gençlerin gönüllü faaliyetlere katılım oranı %5 seviyesindedir. Raporda internetle sürekli iç içe olan gençlerin, interneti kişisel gelişim veya eğitimleri için kullanmadıkları görüldü’ dedi.

 

Gençlerin Gelirleri 600 Liradan Az
Araştırma sonuçlarında gençlerin %30’unun aylık gelirlerinin 600 TL’den az olduğu ortaya çıktı.

Genç Kadınlar Daha Mutlu
Tüm bunlara rağmen gençler  geleceğe umutla bakıyorlar. Genç erkeklerin %69’u yaşamlarından memnunken genç kadınların memnuniyet oranı %72 ve gelecekten umutlu olduğunu belirten genç kadınların oranı %68 iken genç erkeklerin oranı %65 olduğu görüldü.

Raporun Tamamı İçin;
http://habitatdernegi.org/turkiyede-genclerin-iyi-olma-hali/  sitesini  ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.